Z mrocznej strony Księżyca

Mamy 2018 r., na Srebrnym Globie ląduje amerykańska ekspedycja, lecz na niewidocznej stronie Księżyca rozciągają się hitlerowskie fortece. W 1945 r. naziści uciekli tu rakietami i założyli kolonię, wierną ideałom Adolfa. Pierwszego kosmonautę zastrzelą, drugiego, czarnoskórego (Kirby) poddadzą nazistowskiej indoktrynacji i zmienią w białego. W obu postaciach interesuje się nim hitlerowska ziemiolożka (Dietze), która wykładając hitlerowskim dzieciakom historię, wspiera się ujęciami z Chaplinowskiego „Dyktatora”. Mają one świadczyć, jak Hitler ukochał ludzkość. Kosmonauta zachwieje tym poglądem, niewzruszony pozostanie narzeczony dziewczyny, szef policji Adler (Otto), który planuje inwazję na Ziemię i obalenie starego wodza koloni (Kier).

Film od początku utrzymuje wariackie tempo, podkreśla je muzyka Laibacha. Także wizualnie rzecz trzyma wysoką klasę, ujęcia kosmiczne imponują wyobraźnią i świeżością, całość ma niebieskawą groźną albo brunatną tonację, a wszystko podszyte jest szyderstwem. Amerykanie po wylądowaniu wywieszają bannery reklamowe. Hitlerowska forteca ma kształt swastyki, fanatyczni Niemcy pokazani są jak pajace z komiksu. Szykują wielką śmiertelną machinę, która zaatakuje Ziemię, a brak im porządnego komputera. Ten z komórki Amerykanina okazuje się za słaby. Hitlerowcy rywalizują na szczytach, po perypetiach rusza inwazja.

Ziemia – obiekt ataku – też staje się w filmie obiektem zasłużonych kpin. Wylądują na niej wszystkie wymienione postaci i kogóż zastaną, z kim się zetrą? Oto pani prezydent USA, która kalkuluje, że wojna przyniesie jej wzrost poparcia większy niż nieudana wyprawa księżycowa, z szefową gabinetu – niewyżytą sadystką. Oto szef sztabu i politycy światowi na sesji ONZ – kręcą, kłamią, ale razem występują przeciw wrogowi, sięgając po zakazane arsenały. Tylko Finowie (czyja kasa, tego melodia) okazują się czyści, za to akurat niewinni północni Koreańczycy przyznają się do zbrodni, by poszła na chwałę Wielkiego...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: