Innowacje z Polski idą w świat. Produkty nikotynowe nowej generacji

W Poznaniu działa jedno z najnowocześniejszych na świecie centrów badawczo-rozwojowych, które służy rozwojowi wyrobów nikotynowych nowej generacji. Chodzi o to, żeby palacze, jeżeli już muszą palić, stosowali wyroby mniej szkodliwe.

Innowacje kojarzą się przeważnie z komputerami, internetem, aplikacjami na smartfony czy autami elektrycznymi. Czyli z tym, co nowe i coraz nowsze. Owszem, o innowacjach mówi się też w odniesieniu do tradycyjnych obszarów gospodarki, ale zwykle w kontekście nowoczesnych metod wytwarzania – energooszczędności, automatyzacji, robotyzacji. Okazuje się jednak, że innowacyjność i nowe technologie, które zaistniały w jednych obszarach, przenikają do innych dziedzin, w tym takich, o których nie pomyślelibyśmy, że coś nowego da się tam wymyślić.

Bezdymna przyszłość
Weźmy na przykład palenie papierosów. Nikt nie kwestionuje, że szkodzi ono zdrowiu, przyznają to również same koncerny tytoniowe, które od wielu lat prowadzą badania nad rozwojem tego, co się wydaje przyszłością tego rynku, czyli alternatywnych wyrobów nikotynowych. Zmienia się cały biznes tytoniowy, tak aby dać palaczom wybór i zaproponować im cały wachlarz produktów określanych jako potencjalnie mniej szkodliwe dla zdrowia. British American Tobacco jako jeden z pierwszych koncernów na świecie rozpoczął prace nad produktami nowej generacji i obecnie ma w swojej ofercie papierosy elektroniczne, urządzenia do podgrzewania tytoniu, tytoń doustny (w tym snus i tytoń do żucia) oraz inne produkty niezawierające tytoniu. W Polsce BAT jako pierwsza zagraniczna firma zaczęła inwestować w innowacje, a w 2015 r. przejęła rodzimą grupę Chic – lidera rynku papierosów elektronicznych z własnym laboratorium i wytwórnią płynów. We wrześniu tego roku ofertę produktów nowej generacji dostępnych na krajowym rynku uzupełniła technologia o nazwie glo, która podgrzewa, a nie spala tytoń. Przełomem jest to, że jego użytkownik zaciąga się...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: