Awans Polski do grona rynków rozwiniętych. Polskie spółki w obszarze zainteresowań wielkich światowych funduszy inwestycyjnych

Polska dołączyła do grupy 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, do których zalicza się m.in. Niemcy, Francję, Japonię czy Stany Zjednoczone. Jesteśmy pierwsi od ponad dekady, którzy awansowali w indeksie FTSE Russell do grona rynków rozwiniętych.

Pod koniec września Giełda Papierów Wartościowych i 36 polskich spółek zadebiutowało w indeksie FTSE Russell, należącym do London Stock Exchange (LSE), jednej z największych giełd papierów wartościowych pod względem obrotów na świecie.


PKO BP wśród największych
Kwalifikacja wiąże się z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE grupujących spółki z rynków rozwijających się do indeksów spółek z rynków rozwiniętych. W indeksach tych miejsce znalazło 37 spółek z GPW. Do grona dużych spółek jako jedyny dołączył PKO Bank Polski.
Szeregi średnich spółek wzmocniły: PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, BZ WBK, mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat. Pozostałe zakwalifikowane zostały do mniejszych spółek. W indeksie FTSE Russell zaczęliśmy od pozycji nr 23. Dodatkowo na przeniesienie Polski do grona krajów rozwiniętych zdecydowała się firma Stoxx, operator indeksów Deutsche Boerse Group. Awansowaliśmy z indeksu Emerging Markets 1500 do Stoxx Europe 600, w którym znalazło się osiem polskich spółek, wśród nich także PKO BP. Jako rynek rozwijający się klasyfikuje nas jeszcze agencja indeksowa MSCI – zdaniem ekspertów to dobrze, bo dzięki temu znacznie poszerza się spektrum inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem.
Awans Polski sprawił, że polskie spółki znalazły się w obszarze zainteresowań wielkich światowych funduszy inwestycyjnych. Pierwszy efekt widzieliśmy już po pierwszym notowaniu, gdy rewizja indeksów w połączeniu z rozliczeniem kontraktów sprawiły, że obroty na szerokim rynku sięgnęły 5,43 mld zł. To absolutny rekord w historii GPW. Reklasyfikacja FTSE Russell jest tym bardziej istotna, że...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: