Pokolenia piszą o ministrze Macierewiczu. Książka na „tak”

Niepodległość ma jeden kształt – od dziś to już nie tylko dewiza Antoniego Macierewicza, lecz także tytuł książki wydanej na Jego siedemdziesiąte urodziny.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do publikacji okraszonych wizerunkiem Antoniego Macierewicza głównie tych z gatunku „science-fiction” i beletrystyki pisanej na konkretne zamówienie… Co ciekawe, książki tego typu ogłaszane są bestsellerami i eksponowane w największych księgarniach, by za chwilę trafić do koszy ze słabo sprzedającymi się przecenami. Przez pół wieku działalności ministra Macierewicza nie ukazała się żadna pozycja, która próbowałaby zebrać choćby jakąś część faktów z jego arcybogatego życiorysu. Za to miliony wydano, aby tę postać Polakom zohydzić.

Historia byłego ministra obrony, twórcy KOR, jego walki w konspiracji, lustracji, likwidacji WSI czy ostatnich zmagań o prawdę o Smoleńsku – każde z tych przełomowych dzieł Antoniego Macierewicza to gotowy scenariusz na film czy beletrystyczną powieść. Jednak dopiero z okazji 70. urodzin jego współpracownicy i naukowcy przygotowali książkę-niespodziankę. „Niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola” – to słowa Macierewicza z 1976 r. z emigracyjnego „Aneksu”. Pierwsza część tego zdania stała się tytułem księgi pamiątkowej.

Pozycja ta nie jest jednak, jakbyśmy się mogli spodziewać, hagiografią jednego z najbardziej bezkompromisowych architektów polskiej racji stanu. Elementy stricte biograficzne pojawiają się, owszem, ale tylko w kilku artykułach pióra m.in. najlepszego przyjaciela Antoniego Macierewicza, ministra Piotra Naimskiego, który pisze: „Antek wybierał zawsze działania bardzo jednoznaczne, poszerzające ogólnie przyjęte zasady czy ramy, które uznano za dopuszczalne. To było bardzo świeże, pobudzało wyobraźnię współpracowników i przeciwników, (…) przestawiało na nowe tory sposoby myślenia o strategii i taktyce w drodze do Niepodległości”. Wzruszająca jest także opowieść wieloletniego...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: