Coraz więcej pasażerów wybiera PKP Intercity

Podróżowanie koleją jest coraz popularniejsze. Aż 21,4 mln pasażerów wybrało w pierwszym półroczu 2018 roku podróże z PKP Intercity, czyli o ponad milion osób więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Liczba pasażerów PKP Intercity systematycznie rośnie. Ubiegły rok spółka zakończyła liczbą 42,8 mln podróżnych, a w tym roku od stycznia do czerwca pociągami PKP Intercity podróżowało 21,4 mln osób, co oznacza ponad 5,5-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku. PKP Intercity utrzymuje trend wzrostowy w udziale przewoźników pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, od stycznia do maja 2018 roku udział PKP Intercity, jako trzeciej spółki co do liczby przewożonych podróżnych, wyniósł 14,09%, podczas gdy rok wcześniej sięgnął 12,93%.
Praca eksploatacyjna od stycznia do czerwca br. wyniosła 30,2 mln pociągokilometrów, co jest wynikiem porównywalnym z 2017 rokiem (29 mln pockm). Podobnie jak rok temu, wzrost w znacznej mierze wynika z mocnej pozycji spółki oraz większej liczby uruchamianych połączeń.

Skąd i dokąd najchętniej jeżdżą Polacy?
W pierwszym półroczu tego roku najpopularniejszym połączeniem był przejazd z Krakowa do Warszawy. Inne popularne połączenia to relacje z Gdańska, Poznania i Białegostoku do Warszawy, a także z Warszawy do Wrocławia. Największy wzrost liczby pasażerów PKP Intercity odnotowało na trasie Warszawa–Wrocław, wyniósł on 25% w stosunku do pierwszego półrocza 2017 r. 24% więcej podróżnych wybrało połączenie Katowice–Wrocław. Duży wzrost (11%) odnotowano także na trasie Białystok–Warszawa.

Rodziny i seniorzy ruszają w Polskę
W pierwszym półroczu 2018 r. z usług PKP Intercity skorzystało o blisko 30% więcej seniorów i prawie 9% więcej rodzin. Pasażerowie zabierają coraz chętniej zwierzęta w podróż koleją. Liczba przewiezionych czworonogów wzrosła w tym półroczu o 10%....
[pozostało do przeczytania 19% tekstu]
Dostęp do artykułów: