Wnuk stalinowskiego prokuratora w obronie Sądu Najwyższego. Modelowy rodowód obrońcy „niezawisłych” sądów

Nie tylko resortowi emeryci, ale i młodzież broni Sądu Najwyższego – taki medialny efekt miało przynieść wielokrotne pokazywanie młodego człowieka, który w szale popychał policjantów i wykrzykiwał dramatycznie „ZOMO!”. Jak się okazuje, obrońcy demokracji pozyskali „przedstawiciela młodzieży” na miarę swoich możliwości – wnuka stalinowskiego prokuratora i syna reprezentanta mediów III RP.

Michał M. podczas akcji 26 lipca przed Pałacem Prezydenckim, zorganizowanej przez przeciwnych zmianom w sądownictwie „obrońców demokracji”, zasłynął z agresji wobec policjantów i obraźliwych okrzyków w ich stronę. Dziś ma już postawiony zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów, stosowania wobec nich przemocy i znieważenia podczas służby.
M. to najmłodszy z klanu obrońców demokracji, który robi też zawrotną karierę filmowca. Pracował jako operator kamery i asystent operatora przy wielu produkcjach filmowych. Znalazł się w obsadzie realizatorskiej emitowanego przez TVP serialu „Wojenne dziewczyny”.
Jego ojciec Jerzy Modlinger od 1989 do 2001 r. pracował w „Wiadomościach” TVP m.in. jako wydawca i szef redakcji politycznej. Od 2011 do 2016 r. był kierownikiem „Teleexpressu”. Z Telewizją Polską związany był jeszcze w czasach PRL. Działał też w opozycji. W 2013 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do dziś pracuje w Akademii Telewizyjnej TVP, w której szkoli kadry dziennikarskie.

ZBoWiD znów w akcji
Jednak przykład walki o wolność i demokrację przekazał swojemu wnukowi Michałowi już dziadek Jerzy Maurycy Modlinger. Ten podpułkownik LWP był stalinowskim funkcjonariuszem w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. W latach 50. był szefem Oficerskiej Szkoły Prawniczej, która szkoliła w ekspresowym tempie bezwzględnie posłusznych reżimowi stalinowskich sędziów i prokuratorów. W stalinizmie był też dowódcą Akademickiego Kursu Prawniczego...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: