Dobra wiadomość dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Rewolucja w leczeniu

U Mateusza wykryto wirusa HCV 19 lat temu. Wtedy medycyna była bezradna, a leczenie przyniosłoby organizmowi więcej szkody niż pożytku. Kilka miesięcy temu mężczyzna przeszedł kurację i dzisiaj jest zdrowym człowiekiem. 1 lipca na listę leków refundowanych trafił innowacyjny lek pangenotypowy, a to oznacza, że teraz już wszyscy polscy pacjenci z wirusowym zapaleniem wątroby typu C mogą skorzystać z nowoczesnych terapii.

– Miałem 6 lat, kiedy przypadkowo w badaniach po hospitalizacji okazało się, że mam we krwi wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV). Wtedy nikt nie wierzył, że w przyszłości będzie można go skutecznie wyleczyć. Rodzice próbowali na drodze sądowej udowodnić szpitalowi, że do zakażenia doszło podczas hospitalizacji. Chcieli zabezpieczyć moją przyszłość w razie zaostrzenia się choroby – mówi nam 25-letni dzisiaj Mateusz. Nie udało się. Rodzice i ich 6-letni syn zostali z problemem sami. Medycyna była bezradna, leczenie przyniosłoby organizmowi więcej szkody niż pożytku.

W ostatnich latach jesteśmy jednak świadkami rewolucji w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). W ubiegłym roku Mateusz został zakwalifikowany do leczenia jedną z innowacyjnych terapii. – Od czasu kwalifikacji do leczenia minęły zaledwie 4 miesiące. Po dwóch miesiącach terapii stałem się zdrowym człowiekiem, nowe leki bez problemu poradziły sobie z moim opornym na leczenie genotypem. Kiedy dowiedziałem się, że w mojej krwi nie ma już wirusa i mogę spokojnie zacząć nowy rozdział w życiu, rozpłakałem się i rzuciłem w ramiona mojej lekarki. Ciężko mi było uwierzyć, że już po wszystkim – wspomina. Wtedy, kilka miesięcy temu, bez dostępu do najnowocześniejszych terapii pozostawała jeszcze niewielka grupa pacjentów z genotypem, który wciąż stawiał opór. Zmieniło się to 1 lipca br. Na nowej liście leków refundowanych znalazł się innowacyjny lek pangenotypowy. To oznacza, że dzisiaj już wszyscy polscy pacjenci z HCV mogą skorzystać z...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: