Bądź sprytny, uprzedź chorobę. W Polsce na cukrzycę cierpi 3 mln osób

1 lipca w Gdyni zakończył się rajd rowerowy, który kilka dni temu wystartował z Zakopanego. Ale to nie byle jaki rajd! Cyklistom towarzyszyło hasło „Razem przeciwko cukrzycy typu 2” – w ośmiu miastach na trasie przejazdu stanęły Niebieskie Miasteczka, w których na zainteresowanych czekali lekarze i dietetycy.

Z większości szacunków wynika, że w Polsce żyje około 2 mln osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, a kolejny milion nie wie, że choruje. Głównym celem leczenia osób z cukrzycą jest więc przede wszystkim zapobieganie powikłaniom. Niezdiagnozowana i pozostawiona sama sobie jest bardzo niebezpieczna. Niestety, według danych Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest wykrywana najczęściej dopiero po 5–12 latach od jej wystąpienia. I tak np. choroba niedokrwienna w Polsce występuje u co drugiego chorego na cukrzycę, a nawet 2/3 zgonów u diabetyków powodują powikłania sercowo-naczyniowe. Ale to nie wszystko. Do tego dochodzi ryzyko wystąpienia niewydolności nerek, stopa cukrzycowa (mogąca prowadzić do amputacji) czy chociażby retinopatia uszkadzająca narząd w wzroku. Są to najczęstsze, chociaż nie jedyne skutki słodkiej w nazwie, ale gorzkiej w przebiegu choroby.

Właśnie dlatego tak ważna jest szeroko pojęta profilaktyka, właściwa diagnoza – najlepiej jak najwcześniejsza, i w wypadku stwierdzenia występowania choroby – kontrola poziomu cukru, dieta, aktywność fizyczna, przyjmowanie leków. Eksperci podkreślają: przed cukrzycą typu 2 można się w dużym stopniu ustrzec dzięki zdrowemu stylowi życia, odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, ale wczesne wykrycie choroby jest możliwe jedynie przez okresowe badania kontrolne poziomu glukozy we krwi. Taki właśnie cel – wzrost świadomości, edukacja, ale przede wszystkim przebadanie największej grupy osób – przyświecał organizatorom VI Rajdu Rowerowego Fundacji Medicover „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Rajd wyruszył 23 czerwca z Zakopanego, a zakończył się w Gdyni 1 lipca. Po drodze...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: