Zapora rozwoju

Wycinek typowy czy nie?

Histopatologia to dział medycyny, w którym bada się zjawiska mikroskopowe ujawnione w organizmie – szczególnie wtedy, gdy zachodzi podejrzenie występowania jakichś schorzeń. Pobiera się wycinek tkanki i poddaje go analizie – zwłaszcza pod kątem rozpoznania zjawisk odbiegających od normy.

W dzisiejszych czasach pewnie każdy widział wiele filmów o pracy policji, pokazujących, jaką rolę w dochodzeniu do prawdy o przebiegu zdarzeń odgrywa analiza drobnych fragmentów jakiejś tkanki. Nie trzeba badać całego organizmu, by poznać chorobę bądź stwierdzić, iż dana tkanka jest zdrowa.

Oczywiście, analogia wycinka ma swoje ograniczenia. Nasz społeczny wycinek nie został pobrany celowo (wpadł w ręce badacza przypadkiem) i może niełatwo byłoby pobrać kolejne, podobne porcje materiału badawczego. Czy to wycinek typowy? Raczej tak. Skąd taka intuicja? Przypomnijmy sobie sprawę trwającą jeszcze w ubiegłym roku: przez dłuższy okres środowisko uczonych Akademii Medycznej we Wrocławiu nie potrafiło uczciwie zareagować na potwierdzone zarzuty plagiatu popełnionego przez ówczesnego rektora tej uczelni, prof. Ryszarda Andrzejaka (rzecz opisały media). Widoczna u wielu utytułowanych osób tego środowiska niechęć do uczciwej – normalnej, zdawałoby się – reakcji na ujawnione nadużycie wskazuje na głębokie zakorzenienie przyzwoleń na patologie. Przyzwoleń zakotwiczonych społecznie – w mętnych sieciach interesów, a indywidualnie – w wygodnictwie.

Innymi słowy, są podstawy, by przypuszczać, że nasz wycinek obrazuje postawę dla części środowiska lekarzy badaczy typową – nie zaś, jak można by oczekiwać, wyjątkową.

„Czytamy” wycinek

Pan doktor wyszeptał pewną złośliwość. Skąd ona? Z wycinka odczytuję niedopowiedziane przekonanie, że PiS-owski program przebudowy społeczeństwa i państwa zawierał nadmiernie radykalną, a przez to może nawet szkodliwą, wizję moralnej odnowy....
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: