Jak finansować system ochrony zdrowia. Skuteczna profilaktyka, diagnostyka oraz rehabilitacja jako inwestycja

Bez zdrowego społeczeństwa nasza gospodarka nie będzie w stanie się rozwijać. Dlatego potrzebne jest rozsądne wydatkowanie finansów i przejście od płacenia za usługę do płacenia za wyniki zdrowotne – to jeden z głównych wniosków wynikających z debaty odbywającej się podczas kwietniowego II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.

Zdrowie jest ważne, rozwój gospodarczy również, to oczywiste. Niestety, w debacie o zdrowiu zapominamy o pacjentach. System ochrony zdrowia nie jest celem samym w sobie, najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów – podkreślił Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, podczas inauguracji Kongresu Zdrowia. Jego zdaniem należy raz na zawsze zerwać z przeciwstawieniem publicznej i prywatnej służby zdrowia. – Te środowiska powinny pracować razem, ramię w ramię. Ochrona zdrowia to nie tylko wyzwanie, lecz także potencjał. Wykorzystajmy go tak, jak wymaga tego idea odpowiedzialnego rozwoju – zaapelował Andrzej Malinowski.


Wspieranie innowacji
Polski system ochrony zdrowia trapi wiele problemów, które od lat nie są rozwiązywane. Ich kumulacja powoduje, że jakość świadczonych usług jest coraz niższa, a zaufanie pacjenta do lekarza, które jest wynikiem niewydolności systemu, jest od lat najniższe wśród krajów OECD. Jest to oczywiście efekt niewystarczających środków w stosunku do potrzeb zdrowotnych polskiego społeczeństwa. Ale bardzo ważny jest również sposób finansowania ochrony zdrowia. – Zadaniem państwa jest zapewnienie, aby system ochrony zdrowia był sprawny i efektywny. Pieniędzy na ochronę zdrowia trzeba wydawać więcej, ale w sposób racjonalny i efektywny. Wydatki na ochronę zdrowia powinny być traktowane jako inwestycja, a nie koszt – przekonywał dr Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.
Zdaniem ekspertów, z racji tego, że środków jest ciągle mało, trzeba wydawać je racjonalnie i efektywnie. – Nie wkładajmy pieniędzy w przestarzałe technologie,...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: