Polacy kochali Marię Kaczyńską. Nie daliśmy się zastraszyć

13 kwietnia, jak co roku, pod Pałacem Prezydenckim warszawiacy złożą żółte tulipany – ulubione kwiaty tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Marii Kaczyńskiej. To pamiątka wydarzenia z kwietnia 2010 r., gdy do Warszawy przybyła trumna z ciałem Pierwszej Damy.

13 kwietnia 2010 roku trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej została przewieziona samolotem wojskowym z Moskwy do Polski. Już na miejscu, na trasie, którą przejeżdżał karawan, dziesiątki tysięcy Polaków rzucały na ulice i samochód ulubione kwiaty Pierwszej Damy – żółte tulipany.

W pierwszą rocznicę tego wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu przez cały dzień gromadziły się tłumy ludzi, chcących w szczególny sposób oddać hołd tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej Marii Kaczyńskiej. Podległe Hannie Gronkiewicz-Waltz służby miejskie co pewien czas zabierały jednak składane przez warszawiaków kwiaty. „Pamiętam, gdy rok po tragedii smoleńskiej pewien pracownik miejski rekwirował leżące na ziemi tulipany. Było mu wstyd, chował twarz, po cichu mówił, że nie chce stracić pracy. Potem pozwolił ludziom zabierać kwiaty leżące przed jadącym samochodem firmy stołecznej i kłaść je na nim. Tulipany stały się symbolem oporu przeciwko zamazywaniu pamięci o poległych na nieludzkiej ziemi” – pisał tuż przed piątą rocznicą katastrofy smoleńskiej redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Jak podkreślił wówczas, spośród wszystkich strasznych rzeczy, które wydarzyły się wokół smoleńskiej tragedii, najbardziej utkwiło mu w pamięci właśnie aresztowanie tulipanów. Polacy nie dali się jednak zastraszyć i nie ustawali w próbach uczczenia pamięci Marii Kaczyńskiej.

We wrześniu 2008 roku jedna z odmian tulipanów została nazwana imieniem Pani Prezydentowej. Nadanie nazwy odbyło się w obecności Marii Kaczyńskiej w ogrodach Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie. Autorem pomysłu był ambasador holenderski w Polsce Marnix Krop. – Niech ten gest będzie symbolem przyjaźni polsko-...
[pozostało do przeczytania 7% tekstu]
Dostęp do artykułów: