Innowacyjne leczenie nowotworów. Od profilaktyki do radioterapii

Nowoczesne metody leczenia, wyspecjalizowane placówki, najlepsza kadra – tego potrzebują i oczekują polscy pacjenci.


W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na nowotwory wzrosła niemal dwukrotnie. Co więcej, to właśnie choroby nowotworowe – tuż po chorobach układu krążenia – są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków. Statystyki i prognozy nie pozostawiają złudzeń – konieczne jest przeprowadzenie skutecznych działań na rzecz poprawy sytuacji pacjentów onkologicznych. To dotyczy również placówek świadczących usługi w tym zakresie.

Przykładem placówki, której pacjenci od kilku lat mają szansę na otrzymanie najlepszego leczenia, a także kontaktu z wykwalifikowaną kadrą specjalistów, jest Ośrodek Radioterapii w Kaliszu, filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii. – Powstały ośrodek pokazał nam, że nasza wspólna walka bardzo się opłaciła. Kaliska radioterapia w końcu dała pacjentom nadzieję na to, że mamy miejsce, w którym dba się o skuteczne leczenie choroby onkologicznej – mówiła podczas konferencji pod hasłem „Co kobieta i mężczyzna powinni wiedzieć o onkologii: od profilaktyki do radioterapii” Barbara Wrzesińska z kaliskich Amazonek.

Profesor Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, zapewnia z kolei, że zarówno samo Centrum, jak i jego filia w Kaliszu, „nieustannie poszerzają możliwości w zakresie leczenia nowotworu piersi”. – Zajmujemy się leczeniem około 75 proc. kobiet z nowotworem piersi z całego województwa. Planujemy ciągły rozwój i udoskonalanie leczenia – zapewniał prof. Malicki. – Ośrodek Radioterapii w Kaliszu ma być najbardziej dogodnym i bezpiecznym miejscem, w którym lokalni pacjenci otrzymają terapię na najwyższym poziomie, bez potrzeby szukania pomocy poza granicami województwa czy nawet kraju – stwierdził z kolei prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka.

Dzisiaj pod opieką samej poradni przy Ośrodku jest ponad 2600 pacjentów, a 400 zakończyło leczenie radioterapią...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: