Zabili „Kilera”!

Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku znany aktor Cezary Pazura, w internetowej encyklopedii Wikipedia wyedytowano wpis na jego temat, zamieszczając informację o śmierci artysty. Według kłamliwego wpisu aktor „zmarł 27 października 2017 roku w Warszawie”.


‒ Przedwczoraj mnie uśmiercili... chyba „niechcący”? Spoko, spoko, już jest dobrze. Swoją drogą ‒ duch czasów? Każdy może moderować twoje życie! Sprawdzaj codziennie, bo jak ZUS się dowie, to nie odkręcisz, człowieku... Wujek Czarek. Nowonarodzony – skomentował Pazura.

Fake news na temat aktora pojawił się niemal równocześnie z jego zaangażowaniem się w promocję akcji „Różaniec do granic”. Pazura jeszcze przed samą spektakularną modlitwą udostępnił w mediach społecznościowych filmik, w którym tłumaczył znaczenie modlitwy różańcowej w swoim życiu. ‒ Wszystko ma swoje granice. Państwa mają swoje granice, wolność nawet ma swoje granice. Tylko miłość nie ma granic i o miłość zawsze się modlę na moim ukochanym, drewnianym różańcu ‒ mówił aktor w filmiku zamieszczonym na Twitterze. ‒ Różaniec nie ma początku ani końca. (…) Różaniec jest moją tarczą, na której spotykam się z Matką Boską. Dzięki niemu mam porozumienie z całym światem, bo kocham świat i ludzi ‒ dodał Cezary Pazura.

Znany choćby z roli w „Kilerze” czy w „13 posterunku” Pazura z powodu swojej deklaracji wiary już wcześniej padał ofiarą zorganizowanego hejtu przeciwko niemu. Tak było m.in. po wywiadzie, którego udzielił w TVP Info Michałowi Rachoniowi.

Podawanie informacji o czyjejś rzekomej śmierci jest jedną z częściej spotykanych form internetowego trollingu, ale i przekazywania niesprawdzonych plotek. Tylko w tym roku „uśmiercono” na przykład aktorów Kazimierza Kaczora i Janusza Gajosa, a także Georga Sorosa. Tego ostatniego „uśmierciła” niedawno agencja Reuter, przypadkowo publikując nekrolog przygotowany na wypadek nagłej śmierci miliardera i spekulanta.

Nie ma...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: