Polskie cyberwojsko

Minister obrony narodowej zapowiedział, że w Polsce powstanie nowy rodzaj wojsk. – Podjęliśmy decyzję o utworzeniu wojsk cybernetycznych i zwiększeniu zadań Narodowego Centrum Kryptologii – oświadczył Antoni Macierewicz.

Szef MON ogłosił swoją decyzję podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. Podczas swojego wystąpienia Macierewicz przekonywał o konieczności walki z manipulacją i dezinformacją. – Poprzez fake newsy można manipulować całymi społeczeństwami. Nasz główny przeciwnik uczynił z informacji właśnie jedną ze swoich najważniejszych broni i każdego dnia próbuje kształtować nasze umysły i postawy według własnych potrzeb – mówił szef MON.

Minister wyliczał, że w ostatnich latach dochodziło do wielu ataków, których celem padały elementy infrastruktury krytycznej państw zachodnich. Najgorzej jednak jest w kwestii oddziaływania na przestrzeń informacyjną. Tak było m.in. w USA i w Irlandii. Także na wschodzie widoczna jest wzmożona aktywność „cybernetycznych żołnierzy”. Ukraina, podobnie jak wspomniane kraje, padała ofiarą ataków, które płynęły prawdopodobnie z Rosji lub Korei Północnej. Antoni Macierewicz wspomniał również, że podczas ostatniego tzw. referendum w hiszpańskiej Katalonii dochodziło do manipulacji opinią publiczną, a także prób złamania blokad systemu głosowania. Szef MON wskazał, że wysoce prawdopodobna jest tu również ingerencja Rosjan. Jego zdaniem wskazuje to na konieczność szerszej współpracy w przeciwstawianiu się atakom i przypomniał, że cyberprzestrzeń została uznana przez NATO za obszar działań wojennych.

Decyzja o utworzeniu wojsk cybernetycznych została uzgodniona i będzie koordynowana z premier Beatą Szydło, w ścisłym kontakcie z prezydenckim BBN – przekonywał minister. Z kolei Beata Szydło zapewniała, że zaangażowane w to będą ministerstwa: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Cyfryzacji.


Określenie „fake news”...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: