Festiwal niezłomności. Spotkania z wyjątkowymi bohaterami

W najbliższy piątek rusza IX Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. – Przez te lata udało się Arkadiuszowi Gołębiewskiemu zbudować społeczność, która przyczyniła się po części do powstania mody na niezłomność – podkreśla współorganizator wydarzenia Paweł Nowacki.

„Wolna Polska w wolnym świecie” – te słowa z pierwszego numeru czasopisma „Spotkania”, napisane przez zmarłego w katastrofie smoleńskiej Janusza Krupskiego, są mottem tegorocznego festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. „Bez niepodległości narodów Związku Radzieckiego nie odzyskamy i nie utrzymamy własnej niezależności” – pisał Krupski kilkadziesiąt lat temu i jego słowa wciąż są ważne. Historie powojennej walki państw byłego bloku wschodniego wciąż czekają na odkrycie i „przeżycie” ich w kulturze. Od lat służy temu, stworzony dosłownie z niczego przez Arkadiusza Gołębiewskiego, festiwal filmowy. To nie tylko przegląd kina historycznego, lecz także spotkania z wybitnymi świadkami historii. – Najważniejszą rolą festiwalu jest to, że wyciąga on z otchłani historii bohaterów, przywraca im godność i, co najważniejsze, zderza ich z młodszym pokoleniem, które ma szanse filmowo zaadoptować te historie – mówi Paweł Nowacki, dziennikarz, filmowiec i jeden ze współorganizatorów festiwalu. – Historie polskiego bohaterstwa stały się, także dzięki gdyńskiemu festiwalowi NNW, niesłychanie modne. Niezłomni, o których wcześniej się nie mówiło, jako żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, wchodzą właśnie na naszych oczach do panteonu niekwestionowanych bohaterów i Sejm w 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych uczcił ich ustawą – zaznacza dziennikarz.

W tym roku rekordowo zgłoszono do konkursu ponad 100 produkcji. Spośród nich komisja selekcyjna wybrała 30 filmów, które będą walczyć, jak co roku, o nagrodę główną „Złoty Opornik”. Różnorodność tematyczna, a także liczba nadesłanych filmów zmusiły organizatorów do zorganizowania „Panoramy”, podczas której zostaną pokazane...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: