Zbliża się zmiana warty. Czy na lepszą?

Wspólnota gospodarcza, choć niedoskonała, bardzo się Niemcom opłaciła i gwoli prawdy, nie tylko Niemcom. Ale to nie wystarcza, żeby zaprowadzić ład, i dlatego Angela Merkel kategorycznie domaga się udoskonalenia nie tylko integracji gospodarczej, ale i politycznej. Drżyjcie narody – to hasło będzie teraz przyświecać Berlinowi, nieco przetrąconemu Paryżowi i kilku terytorialnym maluchom. Reszta będzie się miotać między prawem do niezależności i niezawisłości państwa a strachem przed losem, jaki spotkał Grecję. Bo nie jest tak, że jakiś kolejny „przełomowy” szczyt rozwiąże problemy eurostrefy, on je tylko pogłębi.

Ma być tak, jak chce Unia

Oto w czasie, gdy w Brukseli odbywa się spęd na koszt europejskich podatników, też w Brukseli trwał strajk generalny, który sparaliżował wszelką komunikację, z lotniczą włącznie. Obywatele kraju żyjącego z urzędów unijnych zaprotestowali przeciwko zapowiadanym przez rząd cięciom w wydatkach na wszystko. Rząd wielce koalicyjny, złożony z socjalistów, chadeków i liberałów, zamierza zaoszczędzić 13 mld euro, czyli dużo jak na taki malutki kraj. Belgia ma swój rząd od grudnia ubiegłego roku, po 535 dniach nierządu, to znaczy przepychanek między Walonami i Flamandami o wszystko. Teraz na czele tego rządu stoi Włoch z pochodzenia, socjalista z przynależności partyjnej i reprezentant francuskojęzycznej Walonii. Nazywa się Elio Di Rupo. Należy spodziewać się wzrostu popytu na pizzę i spaghetti w sosie Bolognese oraz przysmaku o nazwie Tiramisu. I niczego więcej.

Bo okazuje się, że ani koalicja, nawet najszersza, ani rząd jednopartyjny nie są w stanie przeprowadzić reform korzystnych dla własnego kraju bez wtrącania się Brukseli albo Berlina. Ma być tak, jak tego chce Unia. Obniżyć deficyt do 3 proc. PKB, co wydaje się mało realne. Belgia nie jest jedynym krajem UE, w którym społeczeństwo protestuje przeciwko nadmiernym oszczędnościom swoich rządów. Najwyraźniej ludzie nie chcą zgodzić się...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: