Marksistowsko-leninowska atmosfera rodzinna. Rodowody obrońców Sądu Najwyższego

„Precz komuną” – skandowali obrońcy Sądu Najwyższego. Skoro tak, to polecamy ich uwadze rodowód głównych obrońców „nadzwyczajnej kasty”. Matka rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara była instruktorem partyjnym – sekretarzem w Komitecie Miejsko-Gminnym PZPR w Gryficach. Ojciec szefa KRS Dariusza Zawistowskiego był w latach 80. szefem Prokuratury Wojewódzkiej w Legnicy, a matka działała w PZPR. Mąż Małgorzaty Gersdorf był w czasach Gierka wicedyrektorem departamentu prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.Środowiska prawnicze utyskiwały, że przed wprowadzaniem ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości PiS nie przeprowadziło z nimi dyskusji. Jednak gdy Sejm pracował nad ustawą o Sądzie Najwyższym, mogły już wysłać na mównicę swoich przedstawicieli. I wysłały – syna szefa lokalnej prokuratury w PRL, żonę prominenta sędziowskiego z czasów komuny i syna sekretarz miejsko-gminnego komitetu.

Sędzia Gersdorf zapomniała o mężu?
Gdy 18 lipca posłowie zaczęli pracę nad ustawą o Sądzie Najwyższym, w Sejmie zjawili się prawnicy stojący na czele Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, a także rzecznik praw obywatelskich. Przed rozpoczęciem obrad Sejmu klub PiS poinformował o zgłoszeniu poprawek do projektu ustawy usuwających z niego niektóre krytykowane rozwiązania. Poprawki zmniejszały rolę ministra sprawiedliwości, a zwiększały rolę KRS. Mimo to przedstawiciele instytucji prawniczych nie przebierali w słowach.
W wysokie tony uderzyła I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Ujawniła, kogo jako profesor prawa uważa za suwerena. – Nie kto inny jest suwerenem, tylko konstytucja. Nie naród. Naród wypowiedział się w konstytucji – mówiła Gersdorf, wywołując w sali sejmowej oburzenie.
Oznajmiła też, że posłowie przystąpili do „likwidacji” jej sądu po „bezprecedensowym, trwającym blisko dwa lata ataku na wymiar sprawiedliwości”. – To atak na sędziów, którzy mają być leniwi, skorumpowani,...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: