Zbydlęcenie świata

Następnego dnia otworzyłem portal poświęcony Fronda.pl, by jak co dzień dorzucić do niego strawy, skomentować jakieś wydarzenie i popracować. Ale pierwsze newsy, które tam zobaczyłem, wybiły mnie zupełnie z chęci do pracy, a nawet mocniej – z chęci do życia na takim świecie. Pierwszy dotyczył Roberta Latimera, który zamordował niepełnosprawną córkę, został za to skazany na jedenaście lat, wreszcie przedterminowo zwolniono go z więzienia, a wreszcie zaproszono do radia, by opowiedział o swoich przemyśleniach. A on ochoczo spełnił tę propozycję i zabrał się za wyjaśnienie, że morderstwa wcale nie żałuje, że udusiłby córkę spalinami samochodowymi jeszcze raz, a wszyscy, którzy go krytykują, są „bandą aroganckich zacofańców religijnych. Wcale nie zależy im na dobru Tracy. To są sadyści i rzeźnicy” – powiedział o swoich krytykach.

Tyle pierwszy news. A drugi był jeszcze mocniejszy. Oto zgodnie z postanowieniem sądu roczny Joseph Maraachli z Windsoru w stanie Ontario ma zostać uśmiercony. Dziecko znajdujące się – zdaniem sądu – w stanie wegetatywnym rodzice chcieli zabrać do domu, by tam mógł umrzeć w spokoju. Ale nie zgodził się na to ani szpital, ani sąd, który wyznaczał nawet czas, w którym chłopiec ma zostać zamordowany (ostatecznie do morderstwa nie doszło). Szpital, obawiając się, że rodzice mogą uniemożliwić zabójstwo i zabrać dziecko do domu, nie zgodził się na samotne spotkania z synem, stawiając obok nich strażnika.

Obie te informacje budują spójny obraz świata, w którym miłość, relacje, odpowiedzialność i prawo nic już nie znaczą. Można ten świat nazwać zbydlęconym, ale w istocie jest to już świat demoniczny, przeniknięty złem do szpiku kości. Świat, w którym ojciec morduje własne dziecko i oznajmia, że się tego nie wstydzi, a sędzia wydaje wyrok na dziecko i uznaje, że taka jest rola prawa.

Ale nie o oburzanie chodzi w tym felietonie, lecz o pokazanie głębokiego związku, jaki łączy te dwie informacje (obie kanadyjskie). Oto...
[pozostało do przeczytania 46% tekstu]
Dostęp do artykułów: