Oddychając asfaltem

Bez hipotezy Boga nie da się stworzyć intelektualnie uczciwego obrazu świata. A jednak takie właśnie materialistyczne myślenie dominuje europejską nowożytność. Zachodniej kulturze sferę ducha amputowano przy pomocy brzytwy Ockhama. Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę. Jednak narzędzie mające na celu przystrzyżenie zbyt spekulatywnej kreatywności scholastyków zamieniło się w piłę tarczową, którą ogołocono świat do tego, co dostępne zmysłami i powtarzalnym doświadczeniem. Brzytwa Ockhama jest rodzajem znieczulenia, narzędziem, które nie zwiększając szansy na odkrycie prawdy, tworzy złudzenie, że może pomagać w jej znalezieniu. A bywa narzędziem tak samo zwodniczym jak zasada, że prawda leży pośrodku. Czasami nie leży.

Odrzucenie hipotezy istnienia świata duchowego jest konsekwencją błędu poznawczego. Skutkiem wyboru niewłaściwego narzędzia. Choć swoje dołożyli użytkownicy tego narzędzia, nienawidzący chrześcijaństwa nowożytni intelektualiści. Olewający konsekwencje kastracji kultury z religijnego spoiwa. Wystarczy wyjrzeć za okno, by zobaczyć skutki szaleństw małpy z brzytwą Ockhama.

Sfera duchowa nie znosi pustki. Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko. Bo w coś wierzyć musi. W karykaturalne okultystyczne duchowości, subtelnie kłamliwe ideologie czy obsesyjne resentymenty. W żadnym europejskim kraju nie sprawdza się polityków pod kątem ich żydowskiego pochodzenia tak często jak we Francji. Odkrył to dziennik „Le Monde”, porównując statystyki wyszukiwarki Google w kilku krajach Europy. Nigdzie internauci nie łączyli nazwisk polityków z hasłem „Żyd” tak często jak nad Sekwaną i Loarą. Prawdziwa mentalność dzieci rewolucji ujawnia się w liczbach obsesyjnych kliknięć. To wcale nie Polacy są największymi antysemitami w Europie. Obsesję na tym punkcie ma akurat parę innych dużych i małych europejskich narodów. Ci, którzy wmawiają nam wyjątkowość polskiego antysemityzmu, są manipulantami i chcą nami rządzić lub nas okraść. Tyle na marginesie...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: