Czy Chopin cierpiał na padaczkę skroniową?

Teraz hiszpańscy lekarze postawili hipotezę, że cierpiał na czasową padaczkę skroniową. Podstawą do tych twierdzeń są doznawane przez niego wizje i halucynacje. „Nagle ujrzałem wyłaniające się z otwartego fortepianu te przeklęte kreatury, które nawiedzały mnie owej ponurej nocy w klasztorze kartuzów” – pisał Chopin w liście do córki George Sand o przerwanym koncercie. Rok później śmierć położyła kres jego 39-letniemu życiu. George Sand, jego długoletnia partnerka życiowa, zanotowała, że nie mógł pokonać strachów i upiorów, które wywoływały „niepokój jego wyobraźni”. Sam Chopin opisywał swój stan, jakby przebywał „gdzieś w odległym miejscu przestrzeni”.

Hiszpańscy lekarze piszą, że halucynacje związane są z kilkoma chorobami, m.in. ze schizofrenią, w której jednak o wiele częściej występują tzw. głosy niż wizje. Według naukowców, najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tych stanów u Chopina jest odmiana padaczki zwana skroniową. Doświadcza się w niej rozmaitych wizji oraz bardzo intensywnych emocji, tak jak to w listach opisał Chopin. Hiszpańscy lekarze przyznali, że kompozytor brał także medykamenty na bazie opium, by złagodzić nieco przykre objawy choroby. Zaznaczają jednak wyraźnie, że to nie one były przyczyną halucynacji, gdyż chorował i doznawał omamów, zanim zaczął stosować te lekarstwa. Według lekarzy bardzo prawdopodobna jest także migrena, ponieważ wizje muzyka były najczęściej bardzo krótkie.

Hiszpańscy lekarze wnikliwie przeanalizowali charakterystyczne cechy halucynacji Chopina – ich złożoność, wyłącznie wizualny charakter oraz powtarzalność. Ponieważ Chopin nie słyszał głosów, a jego stan umysłowy był stabilny, odrzucono schizofrenię, głęboką depresję, chorobę dwubiegunową i inne formy psychozy. Naukowcy wykluczyli zatrucie lekami.

W padaczce skroniowej halucynacje poprzedzone są stanami lękowymi, niepokojem, bezsennością i depresją, co zgadza się z symptomami pojawiającymi się u Chopina. Badacze zaznaczają także, że...
[pozostało do przeczytania 12% tekstu]
Dostęp do artykułów: