Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Edukacyjna urawniłowka. Fałszywy egalitaryzm w rozwarstwionym społeczeństwie

Dodano: 23/06/2026 - Nr 26 z 24 czerwca 2026

Czy biało-czerwony pasek na świadectwie to dyskryminacja mniej zdolnych uczniów? Czy szkolne stypendia naukowe dla utalentowanych dzieci ktoś w końcu również uzna za niesprawiedliwość? Do takich wniosków zdaje się skłaniać część opinii publicznej. Ale to nie jest rozsądny egalitaryzm. W dziwaczny sposób do naszej kultury wraca sowiecka urawniłowka, czyli równanie w dół, tym razem usprawiedliwiana koncepcjami bezstresowego wychowania i bezkolizyjnego życia w społeczeństwie. 

Zacznijmy od sprawy podstawowej: świadectwo z wyróżnieniem w postaci biało-czerwonego paska mogą uzyskać uczniowie od czwartej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej. Uczniowie z klas nauczania początkowego otrzymują standardowe świadectwa. Uczniowie, którzy chcą otrzymać świadectwo z biało-czerwonym paskiem, muszą mieć średnią z ocen niemniejszą niż 4,75 (bez zaokrąglania ocen w górę). Ocena roczna z zachowania powinna być co najmniej bardzo dobra. Od roku szkolnego 2024/2025 oceny

     
10%
pozostało do przeczytania: 90%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów oraz lektora na gazetapolska.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas [email protected]

W tym numerze