Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Nabierani na studia

Dodano: 23/06/2026 - Nr 26 z 24 czerwca 2026

Trwa nabór na studia. Rekrutacyjne banery kuszą młodych ludzi ofertą atrakcyjnych kierunków, obietnicami sukcesu ich życia. Uczelni nam nie brakuje, stały się łatwo dostępne, także pod względem logistycznym, a to dla studentów sytuacja dużo lepsza niż w PRL. W III RP uczelni i studentów przybywało lawinowo mimo zbliżania się zapaści demograficznej. Ogłaszano wielki sukces edukacyjny nawet wtedy, gdy efekty edukacyjne zaczęły przyprawiać o ból głowy. Mieliśmy niemal 2 mln młodych ludzi na kilkuset uczelniach. Czyli eksplozja edukacji, a jednocześnie coraz bardziej nam doskwierający deficyt elit. Dawniej elity były formowane na uczelniach, a te dziś nie dostarczają elit, tylko dyplomy! I to ma być sukces?! W miarę narastającego niżu demograficznego uczelnie są otwarte na studentów zagranicznych, ale zainteresowanie jest głównie ze strony Ukraińców i Białorusinów, no i Afryki. Nasze uczelnie nie są zbyt atrakcyjne. Dziesiątki tysięcy młodych Polaków wolą studiować za granicą, aby

     
44%
pozostało do przeczytania: 56%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów oraz lektora na gazetapolska.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas [email protected]

W tym numerze