Estonia–Finlandia–Rosja: Raport zagrożenia

Rosja coraz aktywniejsza

„Rok 2010 był stosunkowo spokojny i stabilny” – powiedział dyrektor generalny KAPO Raivo Aeg podczas prezentacji 34-stronicowego dokumentu. Nie było gwałtownych wydarzeń ani kryzysów zagrażających Estonii, jednak aktywność obcych wywiadów była największa na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Według KAPO, „liczba prób werbunku przez rosyjskie służby specjalne wzrosła o blisko 30 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat”. Najaktywniejsza była FSB. Na terenie kraju działają też SWR i GRU – oprócz informacji estońskich są szczególnie zainteresowane dostępem do tajemnic NATO i Unii.

„Szybko rozwijają się metody pozyskiwania elektronicznej informacji wywiadowczej, zmienia się też przykrycie wywiadowców. Coraz mniejsze znaczenie ma wykorzystanie statusu dyplomatycznego. W przypadku rosyjskiego wywiadu możemy skonstatować wykorzystanie agentów–nielegałów i przykrycia biznesowego, a także tworzenie i utrzymywanie kontaktów w krajach trzecich” – czytamy w raporcie KAPO.

Rocznik 2010 przedstawia rosyjską „politykę wobec diaspory”, „której celem i treścią nadal jest obracanie rodaków i ich sympatyków żyjących za granicą w zjednoczoną grupę, którą można manipulować i używać jako narzędzia rosyjskiej polityki zagranicznej”. W 2010 r. we wspieranie mniejszości rosyjskiej w wyborach lokalnych zaangażowano rosyjskie firmy w Estonii i ambasadę Moskwy. Na jej zaproszenie z krótkoterminowymi delegacjami w coraz większej liczbie przyjeżdżali dyplomaci i pracownicy administracyjno-techniczni. Wnioski o wizę złożyły 22 osoby, wobec których były podstawy, żeby podejrzewać je o związki z rosyjskim wywiadem.

Dziennikarze i biznesmeni w pagonach

W części dotyczącej bezpieczeństwa ekonomicznego Rocznik 2010 KAPO zwraca uwagę na wzrost aktywności rosyjskiego koncernu Siewierstaltrans i firm Giennadija Timczenki w sektorze tranzytu (Timczenko nazywany jest „skarbnikiem Putina...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: