Dowody Zmartwychwstania


Ale to niejedyny fundamentalny element zmartwychwstania. Jest ono istotne również dlatego, że jeśli Chrystus miał rzeczywiście zwyciężyć śmierć, a także Szatana, to musiał złamać jej oścień, czyli właśnie ze śmierci powrócić do życia. Sama śmierć krzyżowa byłaby oczywiście okrutnym potwierdzeniem wierności wybranej drodze, ale niczym istotnym (poza oczywiście samą męką) nie różniłaby się od śmierci Sokratesa. Tym, co ją od tej ostatniej odróżnia, jest zaś właśnie zmartwychwstanie, złamanie granic śmierci i powrót do uczniów w nowym, chwalebnym ciele. Jeśli tego powrotu nie było, jeśli to były zbiorowe omamy uczniów (dość zdrowo myślących) albo zwyczajne oszustwo, to miliony ludzi na świecie oddało życie za fikcję. Nie ma innej możliwości.

Tak więc tu tkwi być albo nie być chrześcijaństwa. Albo Chrystus zmartwychwstał, albo nie. I od tego zależy, czy chrześcijaństwo jest wielką religią, czy jeszcze większym oszustwem. Wiara w zmartwychwstanie pozostaje oczywiście łaską, ale Bóg – szczególnie w ostatnich czasach – daje nam niezwykłe argumenty, by przekonać nas o prawdzie Ewangelii. Mówię oczywiście o Całunie Turyńskim, ale także o zdecydowanie mniej znanym Sadurionie z Oviedo. O tym ostatnim traktuje znakomita książka Janice Benett „Święta chusta. Święta krew. Tajemnica Sadurionu z Oviedo, nieznanej relikwii Grobu Pańskiego”, wydana nakładem wydawnictw AA i Fides et Traditio.

Sadurion (czyli chusta pogrzebowa, którą próbowano okryć straszliwie umęczoną twarz Jezusa Chrystusa, i która wchłonęła Jego świętą krew), trafiła do Hiszpanii w VII w. Od tego czasu przebywa tam nieustannie i bardzo rzadko jest wystawiana na widok publiczny. Najnowsze badania naukowe wykazują, że jest to klasyczna chusta, jakiej używano w czasach Jezusa w Ziemi Świętej, a obecna na niej krew należy do grupy AB, najczęściej spotykanej na Bliskim Wschodzie. Jakby tego było mało, plamy obecne na chuście to mieszanka tej właśnie krwi wypływającej z człowieka po...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: