Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Referendalna łopata Jak opozycja chce pozbyć się prezydenta Krakowa

Dodano: 30/09/2025 - Nr 40 z 01 października 2025

Czy zarządzany przez PO Kraków pójdzie w ślady Zabrza, gdzie po udanej akcji referendalnej odwołano wybraną zaledwie kilkanaście miesięcy wcześniej prezydent miasta Aleksandrę Rupniewską? Wiele wskazuje na to, że próba odwołania Aleksandra Miszalskiego zostanie podjęta już niebawem. Co interesujące – mają tego chcieć wszystkie opozycyjne środowiska polityczne. 

Wydawało się, że po 22 latach rządów Jacka Majchrowskiego (był prezydentem Krakowa od 2002 do 2024 roku) gród Kraka jak kania dżdżu potrzebuje nowego otwarcia, tej energii, o której w swojej książce „Kraków. Miasto zero” pisał prof. Rafał Matyja. Badacz zwracał m.in. uwagę, że miasto dotarło do „punktu bez odwrotu”. Tak, przez 20 lat od wejścia do Unii Europejskiej zmieniło się wszystko. Dosłownie wszystko: od modelu rozwojowego po strukturę społeczną.

Ani rewolucja, ani ewolucja

Jednocześnie narastające szczególnie w ostatniej długiej kadencji Majchrowskiego (2018–2024) patologie jedynie konserwowały

     
9%
pozostało do przeczytania: 91%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów oraz lektora na gazetapolska.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas [email protected]

W tym numerze