Dezinformacja, czyli jak nas okłamano

Gdy cały świat zmagał się z nowym wirusem, polski rząd twierdził, że nam on rzekomo nie zagraża. Donald Tusk mówił np. o „zwykłej grypie sezonowej, nie pandemicznej”. Rzecznik rządu Paweł Graś powtarzał za premierem Donaldem Tuskiem i za Ewą Kopacz: – Na razie mamy bardzo dobre informacje, bo naprawdę bronimy się przed tą grypą. Na razie wszystkie przypadki – sto, no prawie 200 przypadków, z którymi mieliśmy do czynienia w Polsce, nasz system zdrowia pokazał, że potrafi sobie z tymi przypadkami radzić.

– Jakie skutki dla lekarzy i pacjentów miało ukrywanie dominacji wirusa pandemicznego? Długo rozmawiałem z bratem zmarłej w połowie listopada 2009 r. 24-latki z Sopotni.  Potwierdza on, że nie wiedzieli, iż grypa, na którą zachorowała ich siostra, to ta świńska: na Ukrainę nie podróżowała, chodziła tylko do wiejskiego sklepu po zakupy. Nie wiedział też ich lekarz, więc nie mógł szybko działać, tak by nie rozwinęła się śmiertelna choroba – mówi dr Dariusz Majkowski, który zrobił najwięcej, by odkryć prawdę o tragicznych skutkach epidemii, która rozpoczęła się w 2009 r.
 – Muszą boleć zwłaszcza zgony osób z grup ryzyka, którzy powinni bez zwłoki, przy pierwszych objawach grypy mieć włączane leczenie lekami antywirusowymi. Każda godzina opóźnienia wiązała się w ich przypadku z nieodwracalnym ryzykiem. To byli prości ludzie i zwykły, biedny dom. Zmarła była osobą z grupy wykluczonych ze względu na swoje upośledzenie umysłowe. Cierpiała też na liczne schorzenia. Jednak przez lata ci ubodzy ludzie walczyli o jej zdrowie. Widziałem dokumentację medyczną, mówił mi o tym jej brat. To było poruszające – dodaje lekarz.
Na aferę grypową złożyło się wiele wątków. Jest ona w konsekwencji znacznie bardziej złożona niż większość afer kryminalnych czy korupcyjnych. Nie na wszystkie pytania znamy jeszcze odpowiedzi. Jedno wszakże wydaje się pewne: rząd i Ministerstwo Zdrowia z całym rozmysłem rozpowszechniały nieprawdziwe informacje dotyczące...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: