Słownik wyrazów obcych: „ciągłość”

W Stanach Zjednoczonych dbają o ciągłość i ją podkreślają. W Europie jest podobnie...

Ostatnio w amerykańskich gazetach, ale nie tylko, można było zobaczyć zdjęcie amerykańskiego generała, który chwalił się rozbiciem islamskiej organizacji terrorystycznej na Bliskim Wschodzie. Niestety przedwcześnie, bo radykalni muzułmanie jakoś zmartwychwstali i znów weszli nam w drogę. Ja jednak nie o islamie, lecz o owym generale, który, jak wiele osób z życia publicznego USA, dodaje sobie po nazwisku czarodziejskie litery „jr”, czyli junior. Pamiętamy skądinąd George’a Busha jr., który dopiero potem narodził się już nie jako „junior”, na którego można patrzeć z góry, ale pełną gębą George W. Bush. Wymowne „W” jako inicjał drugiego imienia – Walker – zastąpiło, ze względów PR-owych, owego „juniora”. Teraz zresztą Jeb Bush, były gubernator Teksasu, brat prezydenta i syn prezydenta, ma niemałe szanse uzyskać nominację Republikanów na start w ich imieniu w amerykańskich wyborach prezydenckich A.D. 2016. 
Oznacza to oczywiście kontynuację tradycji rodzinnej. Czasem w Ameryce zdarzają się rzymskie cyfry po nazwiskach, odliczające przedstawicieli kolejnego, trzeciego czy czwartego pokolenia funkcjonującego w polityce, armii, wymiarze sprawiedliwości, dziennikarstwie itp., itd. Zatem w Stanach Zjednoczonych dbają o ciągłość i ją podkreślają. 
W Europie jest podobnie. Syn słynnego Winstona Churchilla był posłem, dwóch wnuków najwybitniejszego polityka brytyjskiego ostatnich kilku wieków – również. Jednego z nich poznałem w czasie prosolidarnościowej demonstracji przed ambasadą PRL w Londynie w 1988 r.  Churchill junior też tam przemawiał. 
W Parlamencie Europejskim jest Beatrix von Storch, bardzo pracowita i kompetentna europosłanka z Alternatywy dla Niemiec, zdeklarowana zwolenniczka pro-life. To w linii prostej wnuczka Johanna Ludwiga Grafa Schwerin von Krosigk (znanego również po prostu jako „Lutz” von Krosigh), który w latach 1932–1945...
[pozostało do przeczytania 38% tekstu]
Dostęp do artykułów: