Tam, gdzie da się żyć

Sala Kominkowa w Ognisku Polskim w Londynie, jednym z najstarszych ośrodków polonijnych w Wielkiej Brytanii, zapełniła się do ostatniego miejsca. Powodem tak licznego spotkania londyńskiej Polonii był pokaz filmu Magdaleny Piejko „Tam, gdzie da się żyć”. Film opowiada o pokoleniu 20–30-latków, którzy nie mogąc godnie żyć w Polsce, wyemigrowali do Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Przed projekcją odbyło się spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem, na którym rozmawiano o jego najnowszej książce pt. „Testament I Rzeczypospolitej”.
Drugie spotkanie z autorką filmu Magdaleną Piejko i red. Tomaszem Sakiewiczem zorganizowała Małgorzata Piotrowska – przewodnicząca klubu „GP” w Londynie.
Świąteczne paczki przygotowane przez klub „GP” Kwidzyn II pojechały do kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji, ludzi do dziś mieszkających na Kresach Utraconych, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach Białorusi i Ukrainy. Zbiórka odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Odra–Niemen: „Pomóżmy polskim kombatantom na Wschodzie”. Klub „GP” Kwidzyn II przygotował 16 paczek. Trafiły one w pierwszej kolejności do pomorskiego koordynatora akcji w Pruszczu Gdańskim, skąd zostały przewiezione na Kresy. W sumie zebrano ponad 200 kg różnych produktów, które trafią do żyjących w biedzie i zapomnieniu polskich kombatantów. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom. – Przygotowujemy się do kolejnej zbiórki, tym razem przed Wielkanocą. Liczymy, że tym razem darczyńców będzie jeszcze więcej – mówi Lech Makowski, przewodniczący klubu „GP” Kwidzyn II.
Klub „GP” Katowice Koszutka zorganizował spotkanie autorskie z red. Tomaszem Sakiewiczem. Wśród przybyłych byli m.in. przedstawiciele Konfederacji Polski Niepodległej, klubu „GP” Ruda Śląska oraz klubu „GP” Tychy. Głównym tematem spotkania stała się najnowsza książka red. Sakiewicza „Testament I Rzeczpospolitej”. Na zaproszenie gliwickiego klubu „GP” na spotkanie autorskie przyjechał...
[pozostało do przeczytania 44% tekstu]
Dostęp do artykułów: