Ludzie Putina chcą zabrać mi dziecko

Ojciec Olgi Litvinenko jest bliskim współpracownikiem Władimira Putina. Olga, która uciekła przed nim z Rosji, ma dziś męża Polaka i polskie obywatelstwo. Mają czteroletniego synka Michała. Rosyjski Sąd Najwyższy orzekł właśnie, że ma on być wydany Rosji. Czy polskie władze skapitulują przed bezprawiem reżimu Putina?

Olga Litvinenko urodziła się w Sankt Petersburgu w Rosji w 1983 r. Jej ojciec Władimir Litvinenko jest zaufanym człowiekiem prezydenta Rosji Władimira Putina. W 2007 r. Olga została najmłodszym członkiem parlamentu Sankt Petersburga. W 2009 r. urodziła córkę Ester.
Z czasem dochodzi jednak do konfliktu między Olgą a jej ojcem.
Konflikt narasta, gdy Olga poznaje Polaka Piotra Korzeniewskiego, swojego przyszłego męża. W 2010 r. rodzi się ich dziecko – Michał. Podczas pobytu w szpitalu Olga zostawia córkę pod opieką swoich rodziców. Jej ojciec korzysta wówczas z okazji i porywa Esterę, separując ją od matki i nie pozwalając na ich wzajemny kontakt. Zaczyna się walka Olgi o córkę. – Napisałam setki listów do wszystkich najważniejszych instytucji w Rosji, skierowałam swoje prośby do wszystkich najważniejszych urzędów. Niestety, ze względu na koneksje mojego ojca wzruszano tylko ramionami. Tłumaczono, że w tej sytuacji nic nie da się zrobić – mówi Olga.

Jak twierdzi, usiłowano także odebrać jej drugie dziecko. Dlatego zdecydowała się na ucieczkę. Dzięki pomocy przyjaciół udało się jej opuścić szpital i wyjechać z Rosji do męża Piotra.
W końcu 2010 r. Olga wraz z dzieckiem opuściła Federację Rosyjską i przez Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę trafiła do Polski. Jej walka o odzyskanie córki wciąż trwa. W latach 2010–2013 w Rosji prześladowani byli najbliżsi Olgi, jej pomocnicy i przyjaciele. Przeszukiwano ich mieszkania, stawiano im zarzuty naruszania porządku publicznego, posuwano się nawet do używania przemocy.

Zamrożono wszystkie aktywa Olgi w bankach rosyjskich, ją i Michałka ogłoszono...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: