Bandyci pod specjalną ochroną

Niemal w tym samym czasie, gdy rozpoczynają się obchody 25 rocznicy odzyskania wolności, sąd i prokuratura pokazują, jak w rzeczywistości instytucje państwa szanują wolność obywateli RP, poczucie sprawiedliwości, swobodę wypowiedzi. We Wrocławiu sędzia Paweł Chodkowski uznał, iż za protestowanie przeciwko wykładowi majora KBW Zygmunta Baumana na miejscowym uniwersytecie należy się bezwzględny areszt i kilkutysięczna grzywna.

Wyrok ten najwyraźniej zainspirował warszawskich śledczych, którzy dopatrzyli się przestępstw podczas pogrzebu innego komunistycznego zbrodniarza, wieloletniego sowieckiego agenta Wojciecha Jaruzelskiego. Okazuje się bowiem, iż przypominanie o ofiarach działań wyżej wymienionego także może zostać uznane za przestępstwo, i to zagrożone karą więzienia. Tydzień temu pisałam, że podczas pogrzebu Jaruzelskiego zobaczymy, ile w naszej rzeczywistości jest jeszcze PRL. Myślałam wówczas o zaangażowaniu instytucji państwa w uroczystości pogrzebowe, nie przypuszczałam, że do akcji honorowania bandyty włączą się także organy ścigania. A to oznacza ni mniej, ni więcej, że w dzisiejszej Polsce nadal obowiązują standardy z czasów autora stanu wojennego. Bo co z protestującymi na Powązkach zrobiłby Jaruzelski i podległe mu służby?

Wysłałby milicję i SB – współcześni ich odpowiednicy byli na miejscu, spisywali protestujących, robili im zdjęcia, zabierali fotografie ofiar komunizmu. Kazałby postawić zarzuty – warszawska prokuratura na Żoliborzu już podjęła działania; protestującym ma grozić nawet dwa lata więzienia. Uruchomiłby swoich propagandystów w mediach – ci i dziś już pracują na pełnych obrotach, robią z uczestników manifestacji zdziczały, nienawistny tłum, który nie potrafi uszanować śmierci człowieka i smutku jego bliskich. Jak to pięknie brzmi, prawda? Szkoda, że propagandowa sfora nie miała takich odruchów sumienia, gdy na Krakowskim Przedmieściu hordy pijanych typów obsikiwały ludzi czczących pamięć 96 ofiar...
[pozostało do przeczytania 36% tekstu]
Dostęp do artykułów: