Miss Brown, Hamlet, Paderewski i Lech W.

Hagiografia Wałęsy w wersji filmowej autorstwa byłego reżysera, a obecnie propagandysty III RP Andrzeja Wajdy ma być pokazana na Kongresie USA. Zanim to nastąpi, być może warto wysłać do kongresmanów list ze słowami też prezydenta, tyle że USA, skądinąd mojego ulubionego, Abrahama Lincolna: „Nearly all man can stand adversity but if you want to test a mans character give him a power”

W rzeczy samej miał rację mecenas Lincoln – prawdziwym testem charakteru jest sprawowanie władzy. Skądinąd ów XIX-wieczny prezydent, dla wielu postać też kontrowersyjna, był stroną prawdziwej, amerykańskiej  „wojny na górze”, tysiąc razy gorszej niż to, w czym uczestniczył Lech Wałęsa na przełomie lat 80. i 90. (wtedy zresztą po słusznej stronie).

Ale kto ma taki list do amerykańskich kongresmanów wysłać? Przecież Wajda tego nie zrobi, Wałęsa oczywiście też nie. Nawet scenarzysta Janusz Głowacki niezadowolony, że z jego scenariusza filmowego zrobiono propagandową chałę, też pewnie nie. Choć przecież słowa Lincolna wyświetlone przed projekcją owego „dzieła” byłyby przestrogą nie tylko w kontekście prezydenta Lecha W., ale też amerykańskich polityków, choćby Baracka O., który również kiepsko zdaje egzamin ze sprawowania władzy, nie tylko oddając Rosji w pacht Europę Środkowo-Wschodnią i kraje postsowieckie, ale też zawalając, znacznie ważniejszą dla amerykańskich podatników, reformę służby zdrowia.

Skoro jesteśmy już przy amerykańskich klimatach (zostawmy Wałęsę – ileż można?!), urocza anegdota sprzed równo wieku – jednak też z głównym polskim wątkiem. Człowiek, który „wygrał niepodległą Polskę na fortepianie”, Ignacy Jan Paderewski, był w kolejnej trasie koncertowej w USA. Na owe czasy nasz genialny pianista był prawdziwą gwiazdą amerykańskiej kultury masowej (dziś określilibyśmy go jako… gwiazdę kultury pop!) – tym prawdziwszą, że w gruncie rzeczy pierwszą (no, może po Helenie Modjeskiej, czyli Modrzejewskiej). Koncertował akurat w...
[pozostało do przeczytania 39% tekstu]
Dostęp do artykułów: