Warto być Polakiem

W dniach 4–6 października spotykamy się na Nadzwyczajnym  Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu. Najprawdopodobniej Gościem Honorowym Zjazdu będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości pan Jarosław Kaczyński.

Już w 60 miastach zaprezentowano  wystawę „Warto być Polakiem”, która jest poświęcona pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, śp. Lecha Kaczyńskiego. Na kilkudziesięciu dużych planszach przedstawiono najważniejsze i najbardziej charakterystyczne fragmenty przemówień, wykładów, listów i wywiadów Lecha Kaczyńskiego z lat 2005–2010, oraz zdjęcia z okresu dzieciństwa, działalności niepodległościowej w PRL, działalności publicznej, aż do momentu zaprzysiężenia na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Każdy, kto miał okazję zobaczyć tę wystawę, pozostaje pod wrażeniem nieprzemijających wartości, jakie ona ze sobą niesie; każdy skłania się ku refleksji nad najnowszą historią Polski, zwłaszcza tragedią, jaka wydarzyła się nad Smoleńskiem, a zarazem nabiera nadziei i wiary w lepszą przyszłość.

Autorem wystawy „Warto być Polakiem” jest Maciej Chojnowski, który był fotografem Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Według autora najlepszym wprowadzeniem do ekspozycji są słowa Macieja Łopińskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Cytat ów umieszczony został na otwierającej wystawę planszy:
„10 kwietnia 2010 roku, w dniu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, prezydentura Lecha Kaczyńskiego została nagle przerwana. Lech Kaczyński to pierwszy prezydent niepodległej III Rzeczypospolitej, o którym okrutny los każe nam mówić już tylko w czasie przeszłym. To zobowiązuje – nie tylko do szacunku wobec Zmarłego, ale też do podjęcia refleksji nad jego spuścizną. My wszyscy – i ci, którzy prezydenta popierali, współpracowali z nim, podzielali jego wizję państwa, i ci, którzy zachowywali krytyczny dystans i wchodzili z prezydentem w spór – mamy dziś szansę odkryć tę prezydenturę....
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: