Odbierają nam dzieci

Przeczytałem niedawno wpis na blogu Janusza Wojciechowskiego opowiadający o kilku spektakularnych akcjach opieki społecznej i wymiaru sprawiedliwości odbierania dzieci rodzicom. Ostatni wypadek spowodowany był tym, że dziecko miało nadwagę. Przy okazji urzędniczka powiedziała rodzicom, że „pasą dziecko jak świnię”. W innym przypadku odebrane dzieci umieszczono w rodzinie zastępczej, gdzie zostały po prostu zamordowane. Przyczyną odebrania była tym razem bieda. Państwo, zamiast wyasygnować niewielkie środki na pomoc rodzinie biologicznej, wolało wielokrotnie więcej dać rodzinie zastępczej.
 
Coraz więcej przypadków odbierania dzieci rodzicom woła o pomstę do nieba. Państwo rości sobie prawo już nie tylko do dbania o bezpieczeństwo dzieci, ale także do sposobu ich wychowania. Swoje zakusy wspiera najwyższą karą dla rodziców – odebraniem dziecka. Żeby nie było wątpliwości – zarówno instytucję rodzin adopcyjnych, jak i rodzin zastępczych uważam za ważną i potrzebną. Wielu rodziców porzuca swoje dzieci albo nie chce zapewnić im minimum bezpieczeństwa. Zdarzają się przypadki drastyczne, kiedy dzieci są po prostu katowane. Wtedy lepiej, żeby znalazły nową rodzinę, która zapewni im bezpieczeństwo, ciepło i miłość. Jednak poza takimi sytuacjami urzędnik i sąd nie mają prawa ingerować w więzy rodzinne. Są od tego, by rodzinie pomóc. Trzeba zmienić ustawodawstwo, wzmacniając w Polsce prawa rodziny w stosunku do praw państwa. Trzeba też walczyć o zmianę mentalności urzędników i sądów. W wielu przypadkach trzeba im po prostu kazać znaleźć inną pracę.
 
Są wypadki krzywdy wyrządzonej rodzinie, za które należy zapłacić osobiście. Dla kilkuletniego dziecka oderwanie od rodziców, którzy go kochają, jest gorsze niż ich śmierć. Dzieciom i rodzicom wyrządza się straszliwe cierpienie, które trudno opisać. W takich wypadkach odpowiedzialność podejmujących decyzje musi być osobista. Według polskiego prawa w pewnych sytuacjach zarząd spółki odpowiada osobiście za...
[pozostało do przeczytania 29% tekstu]
Dostęp do artykułów: