Rządzenie przez straszenie

PO, po bankructwie haseł o „profesjonalizmie” i „modernizacji” jej rządów, powtarza slogan o „kolejnym skoku cywilizacyjnym”, który dzięki niej nadchodzi, nadszedł lub ma nadejść. W zestawieniu z tym, co każdy może zobaczyć w Polsce, brzmi to kabaretowo. PO nie ma wyjścia – chcąc utrzymać władzę, musi straszyć PiS-em, bo nie ma innego pomysłu, który mógłby zmobilizować wyborców III RP. Musi prowokować wydarzenia, które naprawdę wyborców przestraszą.
 
Ale nim na serio zacznie się operacja pod hasłem: PO jedyną siłą, która ochroni Polaków przed agresywną prawicą i jej bojówkami, Tusk musi odzyskać niekwestionowane przywództwo nie tylko w partii, ale i w całym obozie postkomunistycznym. Ma kłopot z ambicjami prezydenta Bronisława Komorowskiego, który nie pozostawia wątpliwości, że planuje ubiegać się o kolejną kadencję prezydencką. Ma zamiar przy tym tworzyć własny ośrodek polityczny ze skupionymi wokół niego środowiskami, które wywodzą się w części z dawnej Unii Demokratycznej, a w części z peerelowskich służb specjalnych, nie wyłączając oczywiście oficerów dawnej WSI i jej współpracowników.
 
Premier ma też kłopot na przykład ze środowiskami biznesu III RP, skupionymi m.in. w Business Centre Club. Niedawno prezes BCC Marek Goliszewski w „Rzeczpospolitej” narzekał na lekceważenie środowiska pracodawców przez rząd. Na tym nie koniec kłopotów pana premiera, nie radzi on sobie bowiem ze środowiskiem Leszka Balcerowicza, który wciąż jest rodzajem guru dla „młodych, wykształconych, z wielkich miast”, a który od dawna nie ukrywa swojej krytycznej opinii na temat rządu Tuska i niezwykle aktywnie prezentuje ją, objeżdżając kraj z odczytami i wiecami. Domaga się na nich oczywiście więcej „wolności” i walczy z „socjalizmem”. Echa słów Balcerowicza słychać w wypowiedziach z ostatnich miesięcy Jarosława Gowina, który nagle okazał się podobnie twardym liberałem jak były wicepremier i minister finansów. Przy okazji kwestii związanych ze zwiększaniem...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: