Władza a społeczeństwo

Środowiska patriotyczne związane z bydgoskim klubem „GP”, Solidarnymi 2010 i Rodzinami Radia Maryja, zaniepokojone pogarszającą się sytuacją gospodarczą i społeczną w Polsce, odwiedzają parlamentarzystów koalicji rządzącej, by wyrazić swoje obawy o dalsze losy kraju.
 
Złożono wizyty w biurach poselskich E. Kłopotka, T. Piotrowskiej oraz senatora J. Rulewskiego. Jedynie senator Rulewski, który w latach 1980–1981 oraz powtórnie od 1990 r. przewodniczył Regionowi Bydgoskiemu NSZZ „Solidarność”, przyjął delegatów organizacji patriotycznych w sposób, w jaki przedstawiciel władzy powinien spotykać się z obywatelami. Na ponad 30 osób czekała kawa, a parlamentarzysta osobiście przynosił dodatkowe krzesła, tak by jak najwięcej gości mogło usiąść. Wspominano dawne czasy i przypomniano panu senatorowi, jakie poparcie otrzymał w trudnych chwilach, kiedy Lech Wałęsa występował przeciwko niemu, a większość uczestników obecnego spotkania popierała go i sprzeciwiła się próbie rozbicia Solidarności w Bydgoszczy. Przez prawie trzy godziny rozmawiano o szkodliwych dla Polski ustawach, za których wprowadzeniem senator Rulewski głosował. Znany polityk starał się jednak tłumaczyć swoje decyzje i mówił o wielu poprawkach Senatu, które te ustawy łagodziły.
 
Całkowicie inny sposób komunikowania się z mieszkańcami Bydgoszczy zaprezentował poseł PO Paweł Olszewski, który notorycznie uchyla się od jakichkolwiek spotkań. Poseł, tak chętnie występujący w mediach i wyrażający swoją opinię na wszelkie tematy, po otrzymaniu zaproszenia na dyskusję z obywatelami – znika. Zdesperowani mieszkańcy Bydgoszczy zorganizowali pikietę protestacyjną pod oknami biura poselskiego Pawła Olszewskiego. Zwracali w ten sposób uwagę na niewypełnianie przez parlamentarzystę obowiązków wynikających z mandatu poselskiego. W pikiecie wzięli udział m.in.: trener kadry narodowej wioślarzy, wielokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie – Andrzej Mazurowicz, legenda bydgoskiej Solidarności – Jan...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: