Pełna odporność na doświadczenie

Póki Jarosław Kaczyński na polskiej scenie funkcjonuje, póty jest szansa na stworzenie koalicji, której spoiwem byłyby najważniejsze wspólne zasady ideowe prawicy.
 
Gdy piszę te słowa, nie znam jeszcze wyników drugiej tury wyborów samorządowych w Elblągu. Wiem jednak, że w czasie tury pierwszej po raz kolejny okazało się, jakie skutki po obu stronach politycznej barykady mają swary i podziały. Jeśli podzielona lewica lub rozproszona prawica nie posiada w swych szeregach żadnego charyzmatycznego lidera, kończy się to tak jak w Elblągu dla lewych – kompletną klapą. Jeśli zaś taki koncentrujący uwagę i przyciągający głosy polityk jest w jednych lub drugich szeregach obecny, odpowiednio prawica lub lewica co prawda zwycięża, lecz na zasadzie wiktorii typowo pyrrusowej, w praktyce niedającej możliwości zrealizowania ideowych i pragmatycznych celów. Bez dwu zdań korzystają na tym wyłącznie bezideowe partie władzy, których jedynym celem jest jej zdobycie i utrzymanie dla samych profitów płynących z dzierżenia rządu. Podziały w ramach tradycyjnych bloków ideowych to jest właśnie paliwo, na którym jeździ już solidnie wyeksploatowany tuskobus i karma perszerona od lat ciągnącego coraz bardziej rozklekotany pawlakowóz.

O ile porażki lewicy ‒ czy tego, co w naszym kraju lewicą się nazywa, a stanowi po prawdzie zadziwiający konglomerat postkomunistycznych życiorysów, lewackich kafejek i znającej cenę wszystkiego, a nie rozumiejącej wartości niczego zgrai wyznawców pewnego producenta wódki z Biłgoraja ‒ w istocie mnie cieszą, o tyle los stronnictw prawicowych naprawdę mnie przejmuje. Całe szczęście, że Jarosław Kaczyński wciąż niepodległościowej prawicy przewodzi. Gdyby go zabrakło, zapewne mielibyśmy repetę z Konwentu Świętej Katarzyny i jedną partię prawicową z poparciem około siedmiu, góra dziesięciu procent. Wszystkie pozostałe stronnictwa tego bloku spadłyby poniżej progu wyborczego.

Póki zatem Jarosław Kaczyński na polskiej scenie...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: