Życie rozpoznane po oczach

W miarę rozwoju technologii, grafiki komputerowej i robotyki stale przybywa obiektów, maszyn i wizerunków udających czasem bardzo realistycznie wizerunki ludzi. Mogą nas zadziwiać, ale nie wprowadzają nikogo w błąd. Może okazać się, że popularne w fantastyce naukowej koncepcje człekokształtnych robotów – androidów, niemożliwych na pierwszy rzut oka do odróżnienia przez otoczenie, są w dużej mierze chybione, nie biorą bowiem pod uwagę niezwykłej ludzkiej zdolności do odrzucania tej szczególnej iluzji, jaką jest próba udawania życia.

Zwrócono na to uwagę po premierze filmu animowanego „Ekspres Polarny” w 2004 r. Jest to baśń o chłopcu, który wyrusza tajemniczym widmowym pociągiem do siedziby Świętego Mikołaja. Rzecz w tym, że wszystkich bohaterów stworzono jako realistyczne postacie wykonane techniką animacji komputerowej. Nie są stylizowane, jak zwykle w filmach tego rodzaju, natomiast sposób ich przedstawienia miał otwierać nową epokę animacji filmowej. Graficy stworzyli postacie, które jak najwierniej odtwarzały ludzkie rysy, grymasy, mimikę twarzy i ruchy żywych ludzi z krwi i kości. Zapowiadano pojawienie się dzięki tej technologii filmów, w których żywych aktorów zastąpią wygenerowani przez grafikę komputerową. Tymczasem znaczna część widowni zareagowała na „Ekspres Polarny” lekkim niesmakiem i uczuciem przestrachu, twierdząc, że oglądali „noc żywych trupów” – film, w którym zamiast aktorów wystąpili zombie. Według nich widzieli martwe obiekty, poruszające się, śmiejące i mające podobną mimikę jak ludzie, tylko bez odrobiny życia. Na pytanie: dlaczego?, widzowie zgodnie twierdzili, że „coś było nie tak z oczami postaci”. Te oczy, wbrew staraniom grafików, którzy dali im blask, wyposażyli w reagujące na światło źrenice i oprawili w mrugające powieki, pozostały martwe.

Podobny efekt wywołują konstruowane w Japonii i Korei Płd. androidy symulujące mimikę ludzkiej twarzy. Zarówno japońska Aiko, jak i koreańska EveR-1 mają twarze młodziutkich...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: