Brońmy Bożego Narodzenia

Wchodząc do jej pomieszczeń, miło popatrzeć na okazałą szopkę krakowską oraz na szopkę peruwiańską z setkami figurek. Są tam szopki różnych rozmiarów – mniejsze, a nawet wręcz mikroskopijne, wykonane z najróżniejszych materiałów – od kokosa i bambusa, poprzez mahoń i drzewo lipowe, do szlachetnych kamieni i listków srebra. Jedne są dziełem znanych artystów, inne niepiśmiennych twórców ludowych, ale łączy je jedno – wiara w to, że ponad 2000 lat temu w ubogiej stajence w Betlejem narodził się Syn Boży.

Brońmy i my Bożego Narodzenia, choćby poprzez wysyłanie kartek świątecznych z postaciami Najświętszej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy i aniołów. A jeżeli przyjdzie do nas Święty Mikołaj, to niech obok białej brody i worka z prezentami ma też – jak na biskupa przystało – pastorał i mitrę z krzyżem. Amerykańska i chińska tandeta niech zawala dalej sklepowe magazyny. Może ich właściciele na przyszły rok już jej nie sprowadzą. Dodam, że najpiękniejsze ozdoby bożenarodzeniowe wykonują osoby niepełnosprawne intelektualnie. W swoją pracę wkładają bowiem całe serce. Warto więc w grudniu odwiedzić nie kiczowate stoiska w supermarketach, ale świetlice terapeutyczne i warsztaty terapii zajęciowej, prowadzone przez różne stowarzyszenia i fundacje. Można też zaopatrzyć się w ręcznie wykonane kartki świąteczne, szopki i stroiki na stół oraz ozdoby na choinkę. Staną się one wzruszającymi elementami w naszych domach, a ich nabycie będzie dla danej organizacji charytatywnej konkretnym wsparciem. Z pewnością podobne ozdoby znajdziemy na kiermaszach parafialnych.

Na koniec chciałem pożegnać zmarłą w tych dniach wspaniałą osobę, Irmę Dąbrowską-Antkowiak, zwaną przez wszystkich Murką. Urodziła się w dzień Świętego Mikołaja w 1923 r. w rodzinie ziemiańskiej pod Sejnami. Po ukończeniu studiów medycznych wraz z mężem Markiem, ułanem i żołnierzem AK, zamieszkała w Gdańsku. Była osobą nadzwyczaj aktywną. Angażowała się w wiele spraw społecznych i charytatywnych. W 2004...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: