Gruzja - Zwrot ku Rosji i polityczne represje

Kurs na Moskwę

1 listopada Iwaniszwili ogłosił utworzenie nowego stanowiska w rządzie – specjalnego przedstawiciela premiera ds. stosunków z Rosją. Został nim Zurab Abaszydze, ambasador Gruzji w Moskwie u schyłku rządów Szewardnadzego (lata 2000–2004). Zarówno utworzenie takiego stanowiska, jak i osoba, które je objęła, mają wymiar symboliczny. Abaszydze będzie de facto ambasadorem (od 2008 r. oba kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych), mającym jedno zadanie: poprawę stosunków z Moskwą.

Jeszcze przed objęciem stanowiska premier Iwaniszwili stwierdził, że Gruzja powinna uczestniczyć w igrzyskach zimowych w Soczi w 2014 r. Dotychczas Tbilisi zamierzało zbojkotować tę wielką, także propagandowo, imprezę sportową w Rosji. Jedną z pierwszych decyzji nowych władz telewizji publicznej było zamknięcie dostępnego z satelity i w kablówkach rosyjskojęzycznego kanału PIK. Odbierany na rosyjskim Kaukazie Północnym, od dawna był solą w oku Moskwy, bo zapewniał niezależne informacje obywatelom rosyjskim. Rząd idzie coraz dalej w ustępstwach. Jest już pomysł otwarcia (zamkniętego w 1992 r.) połączenia kolejowego z Rosji przez Gruzję do Armenii. Dla Rosjan ma to duże znaczenie militarne, bo to doskonały szlak zaopatrywania bazy wojskowej w armeńskim Giumri. Ale takie posunięcie miałoby poważne skutki regionalne. Otwarcie linii zmniejszyłoby izolację Armenii i mogłoby zaszkodzić budowie linii kolejowej Baku–Tbilisi–Achałchałaki–Kars–Istambuł. Dlatego Azerbejdżan już ostrzegł Gruzinów przed takim krokiem.

Tbilisi zmienia też politykę wobec Abchazji i Osetii Płd. Nowy minister ds. integracji Paata Zakareiszwili, postrzegany jako polityk prorosyjski i przychylny wobec separatystów, chce nawiązać dialog z Abchazami i Osetyjczykami, otworzyć połączenie kolejowe poprzez Abchazję, uznać dokumenty wydawane przez władze separatystyczne. Wszystko to musi zadowalać Moskwę, ale niesie ryzyko dla Tbilisi, nie przynosząc zysków. Rosja...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: