Cyberfuszerka Trzaskowskiego kontra cyberarmia specjalistów. Rząd PiS naprawił groźne zaniedbania Platformy

Rafał Trzaskowski będąc ministrem cyfryzacji, nie był świadomy swoich podstawowych obowiązków w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nie zebrał kompetentnego zespołu profesjonalistów, którzy byliby w stanie chronić Polskę przed wirtualnymi atakami obcych służb. Fakty są niezaprzeczalne – to rząd PiS stworzył od zera wspierane przez ekspertów instytucje, które całodobowo czuwają nad cyberprzestrzenią.

„Jeśli zostanę prezydentem RP, to zawnioskuję o postawienie A. Macierewicza przed Trybunałem Stanu za osłabienie zdolności obronnych Polski” – napisał niedawno na Twitterze Rafał Trzaskowski. Jednak to wobec kandydata Koalicji Obywatelskiej kilka lat temu Najwyższa Izba Kontroli miała poważne zastrzeżenia w sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwa.

„Minister nie realizował zadań”
Pracę ministrów administracji i cyfryzacji z Platformy Obywatelskiej bardzo krytycznie oceniła kilka lat temu Najwyższa Izba Kontroli, która badała działalność resortu w okresie od 18 listopada 2011 do 5 grudnia 2014 roku. W ocenie kontrolerów ministerstwo nie zidentyfikowało w sposób rzetelny i kompleksowy zadań, które powinny być realizowane przez resort. „Nie przypisano również zasobów oraz nie zbudowano potencjału kadrowego i merytorycznego adekwatnego do wykonywania tych zadań. W rezultacie Minister Administracji i Cyfryzacji praktycznie nie realizował zadań związanych z inicjowaniem i koordynacją działań w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego państwa oraz w ogóle nie realizował zadań związanych z koordynacją krajowego systemu reagowania na incydenty komputerowe w cyberprzestrzeni RP” – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym Wojciecha Kutyły, ówczesnego wiceprezesa NIK. 

Czuwamy, ale od 8 do 16
Przez długi czas w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zadania związane z ochroną cyberprzestrzeni były powierzone nieformalnie pracownikom Gabinetu Politycznego. Do grudnia 2013 roku na czele...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: