Samorządowiec PO: 500 zł kary za każdy dzień… epidemii. Czy prezydent Jeleniej Góry złamał prawo?

Jerzy Łużniak chce egzekwować od firmy zarządzającej miejską strefą parkowania kary umowne za okres… lockdownu w czasie zagrożenia koronawirusem – dowiedziała się „Gazeta Polska”. 
 
To był bardzo trudny czas. W połowie marca w związku z zagrożeniem koronawirusem wprowadzono w Polsce szereg poważnych restrykcji. Zamknięto przedszkola, szkoły, kina, wyższe uczelnie i hotele. Zakazano nie tylko organizacji imprez masowych, ale także spacerów i jazdy na rowerze. Zachęcano do pozostania w domu. Przez blisko dwa miesiące lockdownu polska gospodarka była niemal całkowicie zamrożona.
Tymczasem reprezentujący Platformę Obywatelską Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, chce wyegzekwować za ten okres od firmy zarządzającej miejską strefą parkowania kary umowne za niewymalowanie przetartych linii wyznaczających miejsca postojowe. Żąda 500 zł za każdy dzień zwłoki. W sumie wartość naliczonych kar za okres lockdownu to kilkadziesiąt tys. zł. Firma pieniędzy tych nie zamierza płacić. Oskarża prezydenta Łużniaka o „naruszanie prawa” i „zmuszanie do narażania życia i zdrowia pracowników”. 
 
4 proc. przetartych linii
Zarejestrowana w Warszawie firma RH Investments w połowie 2019 roku wygrała przetarg na zorganizowanie i administrowanie strefy płatnego parkowania na terenie Jeleniej Góry. Umowa została zawarta 25 czerwca 2019 roku na okres siedmiu lat. „Gdy przejmowaliśmy strefę, była ona bardzo zaniedbana. Mimo to już w połowie lipca, ponad miesiąc wcześniej niż przewidywała umowa, została przez nas uruchomiona. Wdrożone przez nas systemy są jednymi z najnowocześniejszych na świecie. Dzięki specjalnej aplikacji możliwe jest np. sprawdzenie, gdzie aktualnie są wolne miejsca. To pozwala zaoszczędzić sporo czasu i paliwa” – podkreśliła w odpowiedzi na pytania „GP” firma RH Investments. Jednak od kilku miesięcy tematem spornym z jeleniogórskim urzędem miasta jest sprawa oznakowania poziomego strefy parkowania. To...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: