Trzaskowski i wandale od pomnika Kościuszki. Kogo finansuje miasto rządzone przez kandydata KO

W finansowanej przez miasto rządzone przez Rafała Trzaskowskiego instytucji Biennale Warszawa aż roi się od ludzi związanych z anarchokomunistycznym Kolektywem Syrena. A to właśnie na profilu facebookowym tej organizacji po raz pierwszy opublikowano zdjęcia zdewastowanego pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Z adnotacją, że wykonali je „przypadkowi przechodnie”, i z aprobującym wobec aktu wandalizmu komentarzem.

Depesza PAP z 3 czerwca, z godz. 12:25, brzmiała: „Warszawa / Zdewastowano pomnik Tadeusza Kościuszki”. „Zleciłem oczyszczenie pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie, który został zdewastowany minionej nocy” – oświadczył we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. O zdarzeniu pierwszy poinformował portal polsatnews.pl. „Na pomniku Tadeusza Kościuszki w Warszawie, który stoi przy placu Żelaznej Bramy, pojawił się napis namalowany sprayem »Black Lives Matter«”. Ale to nie portal polsatnews.pl pierwszy powiadomił o tym haniebnym akcie wandalizmu.
 
Przypadkowi nocni przechodnie
Artykuł o zdewastowaniu pomnika polskiego bohatera narodowego ukazał się na portalu polsatnews.pl 3 czerwca o godz. 10:46. Ilustrowały go wykonane o poranku zdjęcia zniszczonego monumentu. Ale wcześniej, bo o godz. 9:57, o pomazaniu posągu w Warszawie poinformował na swoim profilu facebookowym Kolektyw Syrena. Wykonanym nie ranem, ale w nocy fotografiom towarzyszył obszerny komentarz, w którym stwierdzono m.in. (pisownia oryginalna): „W stanach zjednoczonych od wielu dni trwają protesty przeciw systemowej i rasistowskiej przemocy ze strony policji i państwa. Polskich polityków bardziej od przemocy wobec czarnych przejęło namazanie paru antypolicyjnych haseł na cokole pomnika Tadeusza Kościuszki [...]. I jak normalnie nie lubimy podpierać się autorytetami, tak odpowiemy słowami Alexa Storożyńskiego z Fundacji Kościuszkowskiej »Kościuszko byłby bardziej oburzony tym, że rocznie z rąk policji giną setki czarnoskórych,...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: