Myśleć nie tyle o wielkim papieżu, ile wraz z nim. Powstał Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie

Na rzymskim uniwersytecie Angelicum – w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka – zainaugurowano Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Celem inicjatorów niezwykle ważnego hołdu na cześć Karola Wojtyły będzie odniesienie jego nauk do otaczających nas problemów współczesnego świata. – Mamy przekonanie, że dzieło wybitnego papieża jest zbyt istotne, by zostawić je tylko historykom pontyfikatu – stwierdził w rozmowie z „Gazetą Polską” pomysłodawca projektu Dariusz Karłowicz.

18 maja 2020 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, odbyła się uroczysta inauguracja instytutu na wpływowym rzymskim Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum. Wydarzeniu towarzyszył wykład jednego z najwybitniejszych katolickich filozofów, Rémi’ego Brague. Podczas gali inauguracyjnej odczytano również list papieża Franciszka z gorącym pozdrowieniem dla inicjatorów żywego pomnika Jana Pawła II. „Zbliżamy się równocześnie do wszystkich kultur, światopoglądów, do wszystkich ludzi dobrej woli. Zbliżamy się z tą czcią i poszanowaniem, jakie od czasów apostolskich stanowiły o postawie misyjnej i misjonarskiej” – napisał biskup Rzymu. „Pragnę wyrazić moje uznanie dla tej inicjatywy, a także przekazać serdeczne pozdrowienie całej społeczności akademickiej oraz wszystkim, których wydarzenie to zgromadziło, szczególnie zaś przedstawicielom dwóch polskich fundacji, Futura – Iuventa oraz Fundacji Świętego Mikołaja, które wspierają nowy Instytut” – dodał Franciszek.
Instytut Kultury nie tylko będzie wyrażał ogromną cześć za pontyfikat i dokonania Jana Pawła II. Jak zapowiadają organizatorzy placówki naukowo-dydaktycznej, zamierza ona tłumaczyć współczesność poprzez nauki polskiego papieża. Dzieło powstało z inicjatywy katolików świeckich, finansowane jest przez prywatnych fundatorów. Pomysłodawcą żywego pomnika na cześć Karola Wojtyły jest publicysta i współzałożyciel kwartalnika „Teologia Polityczna” Dariusz Karłowicz, a rektorem...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: