Dlaczego 1104 to więcej niż 1386?

Dlaczego Marek Niedźwiecki uznał, że 1104 to więcej niż 1386? To przecież proste pytanie, na które odpowiedź też powinna być prosta.

8 maja w internecie pojawia się nowy singiel Kazika Staszewskiego pod tytułem „Twój ból jest lepszy niż mój”. Utwór odnosi się do 10. rocznicy śmierci polskiej delegacji w Smoleńsku, kiedy Jarosław Kaczyński odwiedził groby jej ofiar. Wizyty odbyły się za zgodą administracji cmentarzy, na co pozwalały obowiązujące już wówczas przepisy epidemiczne, jednak sprawa opisana przez tabloidy wywołała kontrowersje i stała się inspiracją dla powstania piosenki. Po tygodniu od premiery utwór umieszczony został przez Marka Niedźwieckiego na pierwszym miejscu jego listy przebojów. Debiut na pierwszym miejscu jest zdarzeniem rzadkim, ale nie niespotykanym. Od tego momentu zaczyna się jednak historia doprawdy przedziwna. 

Po zakończeniu programu szef radiowej Trójki wydał oświadczenie, w którym poinformował, że w trakcie głosowania nastąpiła manipulacja głosami słuchaczy, a wynik głosowania był w rzeczywistości inny, niż wynikałoby z przebiegu audycji. W związku z tym podjął decyzję o unieważnieniu głosowania. Oświadczenie rozpętało medialną i polityczną burzę. Marek Niedźwiecki, autor i wieloletni gospodarz listy, poinformował o rezygnacji z pracy, podobnie jak kilku innych współpracowników redakcji. W medialno-politycznej histerii praktycznie nikt nie odnosi się jednak do meritum sprawy. Aby zrozumieć, o co chodzi, warto oddać głos… zawieszonemu obecnie współpracownikowi Marka Niedźwieckiego Bartoszowi Gilowi, który napisał do swoich szefów list, który opublikowała „Rzeczpospolita”. Z listu dowiadujemy się, że sprawy mają się jeszcze gorzej, niż wynikałoby to z oświadczenia szefa Trójki. Czytamy bowiem, że najstarsza lista przebojów w Polsce, decydująca o tym, jakie płyty i jakie utwory sprzedają się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy, działa… bez żadnego regulaminu. Faktycznie więc trudno jest go złamać. W...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: