Minister od spraw beznadziejnych

rys. Rafał Zawistowskirys. Rafał Zawistowski
Chyba nikt z polityków nie zazdrości obecnie stanowiska ministrowi zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. To praca sapera na polu minowym, gdy zginęły wszystkie plany rozmieszczenia min.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Polsce. Rola przypadła mu jednak wyjątkowo niewdzięczna: jednocześnie musi zarządzać polską służbą zdrowia, która od wielu lat znajduje się w fatalnym stanie, i na dodatek spadła na niego rola osoby zarządzającej światową pandemią COVID-19 w Polsce. Stał się twarzą reakcji rządu Morawieckiego na niespodziewaną zarazę.  Co więcej, ostatnio spadły na niego oskarżenia z trzech stron: jest obwiniany o zbytni konserwatyzm, który objawia się ponoć jego fotografiami z Matką Teresą z Kalkuty i deklarowanym przywiązaniem do katolicyzmu, uderzają w niego wyznawcy teorii spiskowych i wiele za złe mają mu też ci, którzy oskarżają go o udział w milionowych interesach brata. 

Koniec cierpliwości internowanych…?
Przedłużająca się kwarantanna powoduje narastanie złych emocji. Rośnie zniecierpliwienie, nasilają się także nastroje depresji. Wszystko to sprawia, że Polacy z coraz mniejszą – choć ciągle imponującą – cierpliwością znoszą ograniczenia bardzo wcześnie wprowadzone przez polski rząd, który ma – w tej sprawie – twarz ministra Szumowskiego. Pogarszające się nastroje są oczywistym problemem, jeszcze większa fala jednak nadciąga – jest nią upadek tysięcy przedsiębiorstw i firm, czyli krajobraz gospodarczy, jaki Polacy napotkają po wyjściu z domów. Oczywiście główny gniew spadnie na polityka utożsamianego z minionymi miesiącami przymusowych ograniczeń i plajt – Łukasza Szumowskiego. Nikt nie będzie zachodził w głowę, szukając racjonalnych wyjaśnień. Utrata pracy, zarobków i perspektyw zaczyna dotykać coraz szersze kręgi naszego społeczeństwa. Są całe miasta – takie jak Kraków – których gospodarczy puls niemal zamarł. Nie...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: