Koniec uzurpatorów w togach?

rys. Rafał Zawistowskirys. Rafał Zawistowski
Właśnie skończyła się kadencja Małgorzaty Gersdorf. Z końcem kwietnia przestała pełnić funkcję I prezesa Sądu Najwyższego. Czy wraz z odejściem pani prezes skończy się wreszcie niszczący polskie państwo kryzys polskiego sądownictwa? 

Niestety nie zależy to od zmian na szczytach sądowniczej władzy, dobrze jednak, że ruszyły zmiany, teraz samowola lokalnych sędziów zostanie jednak poddana większej kontroli, a antypaństwowy bunt najbardziej rozwydrzonej grupy sędziów być może znajdzie swój epilog w postępowaniach dyscyplinarnych i odsunięciu najbardziej gorszących polityków w togach od pełnienia funkcji, do której nigdy nie dorośli.

Gersdorf z wozu…
Odejście karykaturalnie już kompromitującej swój zawód profesor prawa karnego wreszcie otworzy szansę na odnowę sędziowskiej kasty. Warto zwrócić uwagę na cały ciąg psucia prawa, na który zezwoliła Gersdorf. Bezczelne i samowolne interpretacje konstytucji, wysyłanie do instytucji zagranicznych ordynarnych donosów, uzależnianie polskiego orzecznictwa sądowego od decyzji międzynarodowych organów – to tylko niektóre przykłady samowoli kliki Gersdorf, a jednocześnie niestety słabości polskiego państwa, które z bezczelnymi roszczeniami grupy sędziowskiej nie było w stanie radykalnie sobie poradzić. W Sądzie Najwyższym wreszcie skończy się upolityczniony i prujący państwo podział na sędziów nowych i starych, lepszych (tych mianowanych za czasów ancien regime) i gorszych (tych, którzy trafili tam w czasach PiS-u). Likwidacja takiej narracji i sztucznego podziału – wszak wszyscy mianowani przez prezydenta RP sędziowie są sobie równi – może być największą korzyścią, jaką przyniesie odejście M. Gersdorf. Nareszcie też powstała okazja do usunięcia z prominentnych stanowisk w wymiarze sprawiedliwości sędziów powołanych jeszcze za czasów PRL-u. Pojawiła się szansa na odsunięcie wymiaru sprawiedliwości od polityki. Byłby to właściwie pierwszy okres od 1945 roku, gdy...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: