Chorągiew wielka. Jak narodziły się kolory polskiej flagi

Polskie barwy narodowe mają, jako jedne z nielicznych na świecie, pochodzenie heraldyczne, a wywodzą się z dwóch herbów: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W dodatku nasz kraj, jedyny w Europie, ma dwie oficjalne flagi państwowe: biało-czerwoną i biało-czerwoną z orłem. Jan Długosz opisując przygotowania do bitwy pod Grunwaldem, wspomniał o „chorągwi wielkiej, na której wyszyty był misternie orzeł biały z rozciągnionemi skrzydły, dziobem rozwartym i z koroną na głowie, jako herb i godło całego Królestwa Polskiego”.
 
Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych (w dole i na górze) oraz oddzielającego je pasa białego, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów – na czerwonym tle zawierający dwa pola przedstawiające białego Orła w koronie, czyli symbol Korony i dwa z wizerunkiem Pogoni – herbu Litwy. „On wziął się z wielkiej tradycji – z tradycji barw Królestwa Polskiego, ale także z tradycji jeszcze rycerskich. Pewnie wszyscy pamiętamy, że na wielkiej chorągwi krakowskiej, skupiającej najznamienitszych polskich rycerzy, choćby w czasie Bitwy pod Grunwaldem, (…) tam, na tym właśnie sztandarze, był biały orzeł w koronie na czerwonym herbowym tle. To właśnie stąd wzięły się nasze biało-czerwone barwy. My się pod nimi skupiamy, my się pod nimi grupujemy, tak jak grupowało się rycerstwo polskie” – mówił Prezydent RP Andrzej Duda, przypominając właśnie te Długoszowe tradycje rycerskie.
 
Oznaka, pod którą łączą się Polacy
Ulice miast po raz pierwszy okryły się bielą i czerwienią 3 maja 1792 roku, kiedy to podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy ubrały się w białe suknie przepasane czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli biało-czerwone szarfy. Już kilka lat później Polacy walczący u boku Napoleona wybierali biel i czerwień, aby wyróżnić swoją narodowość w armii cesarskiej...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: