Mąż zlecił mord żony. Holender i dwaj wspólnicy

Barbara P. została uduszona, a jej ciało sprawca porzucił w zaroślach. Policjanci szybko zatrzymali męża kobiety – Holendra od lat mieszkającego w Polsce. Wpadł także mężczyzna, który działał na zlecenie Rene P. Prokuratura niedawno zakończyła śledztwo dotyczące tej makabrycznej zbrodni. Odkryto jej motyw.

Pod koniec maja zeszłego roku policjanci z Lęborka otrzymali zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki Janowic. Kobieta miała nieco ponad 40 lat. Do wsi na Pomorzu ściągnięto mundurowych i strażaków. W akcji poszukiwawczej brali udział także sąsiedzi i przyjaciele Barbary P. Sprawa była bowiem bardzo poważna. „Został ogłoszony alarm i odbyły się poszukiwania pierwszego stopnia” – potwierdziła sierż. sztab. Marta Bąciaszek z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. To oznaczało, że istnieje realne zagrożenie dla życia zaginionej.
Pierwsze godziny akcji zakończyły się fiaskiem, a z powodu zapadających ciemności przerwano poszukiwania. Na drugi dzień ponownie przeczesywano ogromne gospodarstwo rolne, którego współwłaścicielką była kobieta, a także pobliski teren. Niestety, finał poszukiwań był tragiczny. Mieszkaniec jednej z okolicznych wsi wyszedł na spacer i to on przypadkowo znalazł ciało Barbary P. Leżało na polu, ukryte w zaroślach. Już po wstępnych oględzinach stało się jasne, że kobieta padła ofiarą zbrodni, a późniejsza sekcja jedynie to potwierdziła. Jako przyczynę śmierci biegli wskazali uduszenie. Śledztwo początkowo prowadziła prokuratura z Lęborka, ale wkrótce zostało przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku. Na przełom nie trzeba było długo czekać. Najpierw zatrzymano męża ofiary – stało się to już na drugi dzień po odnalezieniu zwłok. Po kilku tygodniach wpadli jego wspólnicy, mieszkańcy sąsiednich wiosek. „Inicjatorem zbrodni zabójstwa był Rene P., który o pomoc w jej zorganizowaniu poprosił Zbigniewa M., a ten następnie zlecił jej dokonanie Łukaszowi B.” – ujawnił prokurator Paweł Wnuk.
45-letni Rene P. jest...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: