„Od powietrza, głodu, ognia i wojny…”. Jak zaraza przemienia nasze życie

Przymusowe zatrzymanie wielu funkcji życiowych świata jest spowodowane nie tylko pandemią SARS CoV2, ale także kilkoma czynnikami jej towarzyszącymi. 

Można stwierdzić, że naraz mamy kilka epidemii: biologiczną związaną z zarazą z Wuhan, psychologiczną wywołaną przez masową panikę, podsycaną przez kampanie medialne wszystkich największych mediów świata, ekonomiczną, która jest konsekwencją paniki i unieruchomienia milionów ludzi, oraz nierozpoznaną jeszcze chorobą świata, w który wejdziemy po ustaniu pandemii, a o którym niewiele jeszcze wiemy. Rodzi się oczywiście więcej pytań niż odpowiedzi. Spójrzmy zatem na to, co się dzieje.

Izolacja
Europa i USA pogrążyły się w dobrowolnej kwarantannie i izolacji. Co prawda statystyczne porównania wciąż przekonują nas o tym, że od początku roku do 25 marca na tradycyjną (jak to brzmi) grypę zmarło 4 razy więcej osób niż na COVID-19, a w wypadkach ulicznych śmierć poniosło 10 razy więcej osób, jednak ostrzeżenia przed nowym wirusem nie są bagatelne. Według zebranych przeze mnie informacji ze świata wiemy już , że nowa choroba uszkadza nie tylko płuca, ale także serce, nerki i męskie jądra, a badania profesora Yan Chao Li z chińskiego Uniwersytetu w Jilin przynoszą jeszcze bardziej stresujące rezultaty. Oto – badania na myszach – dowiodły, że COVID-19 może atakować rdzeń przedłużony, gdzie znajdują się bardzo istotne funkcje sterujące działaniem autonomicznego układu nerwowego, odpowiadającego m.in. za pracę płuc i serca. Wszystkie te informacje sprawiają, że reakcja rządów jest większa, niż mogłyby tego wymagać liczby. 
Kiedy ludzie znaleźli się w izolacji, natychmiast – jak z rogu obfitości – wysypały się teorie opisujące globalny spisek, który dzieje się w momencie, gdy wszyscy przebywamy w domowych miejscach odosobnienia. Nie ma się co dziwić, wszak mamy do czynienia z pierwszą światową epidemią telewizyjną. Tak jak kiedyś terroryzm nabrał nowego życia,...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: