Stany Zjednoczone pandemii. USA walczą z koronawirusem

W bardzo krótkim czasie Stany Zjednoczone stały się liderem pod względem liczby zakażeń i światowym centrum pandemii koronawirusa. Ale świat ciągle będzie musiał liczyć na USA, zarówno jeśli chodzi o poszukiwanie medycznego rozwiązania, jak i w kwestii odbudowy gospodarczej, która będzie konieczna, gdy pandemia minie.

Mało kto spodziewał się tak szybkiego i mocnego uderzenia koronawirusa w USA. Najpotężniejsze państwo świata w wielu miejscach pokazało swoje słabości, od systemu opieki zdrowotnej po system administracyjny. To z USA będą się też rozchodzić fale kryzysu gospodarczego, w ostatnim tygodniu marca po zasiłki dla bezrobotnych zgłosiła się rekordowa liczba 6,6 mln Amerykanów. Póki co Amerykanie starają się wyciągać szybkie wnioski ze swoich błędów, a tych było niemało.
 
Amerykańska władza i chiński wirus
„Szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa jest, wśród wielu innych rzeczy, testem dla amerykańskiego systemu rządów” – napisał 18 marca Yuval Levin, jeden z najważniejszych współczesnych konserwatywnych myślicieli i publicystów w USA. Jak zauważa Levin, system, który nastawiony jest na zagwarantowanie maksymalnego zakresu wolności swoim obywatelom, niekoniecznie będzie przygotowany na to, by natychmiast skutecznie odpowiedzieć na niespodziewany kryzys. „To, czego powinniśmy chcieć, to rząd, który na początku byłby przytłoczony ogromnym i nieprzewidzianym problemem, ale który byłby zdolny do szybkiej mobilizacji i szybkiego uczenia się na swoich błędach, który w relatywnie krótkim czasie byłby w stanie przestawić się na masowe i efektywne działanie” – pisze Levin. „To oznacza, że oczekujemy bardzo wiele, ale ten schemat powtarzał się w przeszłości, gdy amerykańskie rządy w skuteczny sposób odpowiadały na kryzysy – obojętnie czy chodziło o wojny, katastrofy ekonomiczne czy naturalne” – dodaje.
Trudno nie zgodzić się z diagnozą Levina. Schemat, w którym najpierw musi być źle, by potem władza mogła się...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: